Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Zapach benzyny spod korka oleju

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2024
    Auto
    159 Sportwagon Q4 3.2 JTS
    Postów
    1

    Domyślnie Zapach benzyny spod korka oleju

    Witam serdecznie,

    Chciałem się poradzić i zapytać znawców w tematyce silników 3.2 JTS o podzielenie się swoją opinią na temat poniżej opisanej sytuacji:
    Ostatnio przy drobnych pracach przy komorze silnika zauważyłem, że spod korka oleju czuć wyraźny zapach benzyny. Dodatkowo olej (pomimo że jest niemal nowy, maks 1500 km) jest całkowicie czarny.
    Dodatkowa przypadłość, którą do tej pory przypisywałem tylko możliwości, że wtryskiwacze kończą żywota, są losowe niewypały na cylindrach przy nagrzanym silniku, wysokich obrotach i dużym obciążeniu.
    Po konsultacji z kolegami doszliśmy do wniosku, że mogą to być trzy rzeczy: wtryskiwacze, pierścienie tłoków lub uszczelka pod głowicą. Pytanie brzmi, czy to koniec możliwości, a także czy jest sens ratować
    ten silnik (220 tysięcy przebiegu), zakładając że wymiana na silnik o dużo niższym przebiegu ze świeżym rozrządem kosztuje 11 tysięcy zł.

    Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie pomocne wskazówki, opinie i uwagi :)

  2. #2
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    1.Leje pompa WC przez trzpień
    2. Leją wtryskiwacze
    3.Jest za bogato np uwalona sonda
    4.Jazda na bardzo krótkich odcinkach
    Ps.Co ma upg do benzyny w oleju ?
    Co maja pierścienie do benzyny w oleju?
    Jakaś diagnoza była robiona?
    Czy tak po gadce przy browarze ?
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    UPG do benzyny w oleju pewnie nic, natomiast zastanawiający jest całkowicie czarny olej po 1500km. stan się zgadza, czy poziom oleju rośnie?
    Wymiana na silnik o mniejszym przebiegu niekoniecznie musi oznaczać koniec problemów. to tez używany silnik i jedna wielka niewiadoma. potencjalnie będziesz miał tylko swój stary jako magazyn części zamiennych. W każdym razie przed zrobieniem tak grubego ruchu jak wymiana silnika pasowałoby zrobić chociaż pobieżną diagnozę rzeczy opisanych post wyżej.

  4. #4
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Przed robieniem czegokolwiek warto wysłać olej do analizy bo na oko i węch to żadna ocena. Po 1500km jak najbardziej olej może być ciemny (dla jednego czarny dla innego ciemny ) . Analiza koło 1-2,5 stówek ( https://sklep.archoil.pl/kategoria-p...badanie-oleju/ ) , kilka dni i wiadomo przy okazji więcej - czy jest chłodziwo w oleju, czy jest zużycie i czego (ślady metali w zależności od tego których - wiadomo czy panweki czy pierścienie) , czy i ile jest paliwa (zawsze coś tam czuć a tak wyjdzie czarno na białym ile %) , czy dolot jest szczelny (krzem).
    Jak sam nie będziesz pewien co wynika z wyników badania oleju - na oilclub.pl przeanalizują na pewno wyniki .
    Wtryskiwacze można też przebadać dla pewności , 80zł sztuka tam gdzie ja sprawdzałem (blockmotorsport) , jak będą ok mogą iść jako pewniaki do ewentualnie nowego silnika.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2019
    Mieszka w
    Karpacz
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 Jtdm 2006
    Postów
    26

    Domyślnie

    UPG nie ma nic wspólnego z paliwem. Zrobiłbym test kompresji i wtedy byłoby jasne czy sam układ tłok-cylinder jest sprawny. Jak się okaże że sam silnik jest ok to do sprawdzenia wtryski. No i pytanie czy auto jeździ czy podjeżdża po 5 km dziennie. Jeśli do oleju dostało się paliwo to nic dziwnego że jest czarny.

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fx25
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Brera Q4 Stelvio Q
    Postów
    383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    Wtryskiwacze można też przebadać dla pewności , 80zł sztuka tam gdzie ja sprawdzałem (blockmotorsport) , jak będą ok mogą iść jako pewniaki do ewentualnie nowego silnika.
    Cześć, blockmotorsport Wielkie Drogi ? Nie znalazłem info ze testują wtryskiwacze od Jts

    Co do ciemnego oleju- nawet po plukance po 500km jest ciemny.
    Wg mnie z opisu jaki umieszczono to wtryski leja, ja wymieniałem prewencyjnie komplet przy 140kkm - padły 2.
    Ostatnio edytowane przez fx25 ; 16-04-2024 o 23:05

Podobne wątki

  1. [Giulietta] 1750 TBi - wysoki poziom oleju i zapach benzyny
    Utworzone przez D154573R w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 05-01-2018, 13:18
  2. [MiTo] 1.4T 155KM - zapach benzyny w oleju , zapach benzyny w spalinach = ?
    Utworzone przez dikileiden w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-11-2015, 10:30
  3. Powietrze spod korka wkewu oleju 1.6 TS
    Utworzone przez Lucas83 w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-08-2014, 19:01
  4. spaliny spod korka oleju
    Utworzone przez pampik w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-03-2012, 16:38
  5. Dym spod korka oleju JTD
    Utworzone przez sebmol w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-07-2011, 19:09

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory