Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: 2.0 TB vs 2.5 V6

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Dusior
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Sosnowiec, Poland
    Auto
    była 75 1.6IE, 145 1.4BX, 156 2,4jtd, 147 2.0TS Selespeed. JEST 156 1,9 16v mjtd 04
    Postów
    82

    Domyślnie 2.0 TB vs 2.5 V6

    Witam mam pytanie związane z silnikami v6 w alfach romeo ostatnio bardzo podoba mnie się alfa 166 i pytanie związane z tym autem jest takie czy lepszy jest silnik 2,0tb v6 czy 2,5 v6 raczej 3,0v6 odpada (duże opłaty i jeszcze większe spalanie). Który z nich jest najodpowiedniejszy do tego auta, który mniej pali i oczywiście który jest mniej awaryjny??? bo różnica w mocy jest znikoma 205 a 192 KM to nie tak dużo. Autem przejeżdżam miesięcznie około 250-300km a teraz jeżdżę 2,0TS Selespeed w 147 i spala mi tak kolo 11-12 PB a w trasie ok 8,5 a przymierzam się do zmiany auta (pod koniec roku lub na początku następnego) a w 166 2,4 jtd od 150KM w dobrym stanie ciężko dostać z przyzwoitym przebiegiem. i czy sądzicie czy warto brać 166 z 2,5v6 lub 2,0tb czy nie są za małe bo 3,0 podobno jest najodpowiedniejszy a 2,0TS odpada bo za mały na pewno


    pozdrawiam Darek


    czy porównał ktoś kiedyś 156 2,5 v6 z 166 2,5 v6 ?? która szybsza i która mniej pali ???

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar MaCias
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Centrum
    Auto
    soon alfa 166
    Postów
    87

    Domyślnie

    kolego na forum jest odp

    http://www.forum.alfaholicy.org/166/...najlepszy.html

    A tutaj masz temat o 2.0 turbo

    http://www.forum.alfaholicy.org/pora...2_0_turbo.html

    Jak zapoznasz się z tymi opisami, to już odp będziesz miał
    Ostatnio edytowane przez MaCias ; 08-08-2010 o 16:07

  3. #3
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    po pierwsze:
    jeżeli chcesz porównywać to tylko 3.0V6 do 2.0V6turbo
    podobne osiągi i podobne spalanie
    2.5 jest wolniejsze i troszkę oszczędniejsze

    Cytat Napisał Dusior Zobacz post
    czy porównał ktoś kiedyś 156 2,5 v6 z 166 2,5 v6 ?? która szybsza i która mniej pali ???
    żartujesz sobie??
    proponuję wikipedię i dane techniczne/osiągi
    różnica w masie obu modeli to jakieś 150kg!
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Peugeot 407SW, EW10A
    Postów
    657

    Domyślnie

    W duzym skrocie porownujac 2.0TB do 3.0...

    2.0TB podobno bardzije awaryjny ale podobno fajniej sie nim jezdzi bo turbina kopie juz od 1700 obrotow a nie od 3000 jak w wolnossaku. Produkowany do 2000 roku.

    3.0 duzy wolnossacy silnik bezawaryjny. jesli chodzi o spalanie to nie ma takiej tragedii. 10l w trasie 15 w miescie.

    Niedawno mialem podobny dylemat. Wybralem 3.0 bo jak nasluchalem sie o problemach z 2.0tb i o malej dostepnosci czesci to wybor byl jeden. 3.0V6 i poki co jestem zadowolony.

    Pozdrawiam.

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,607

    Domyślnie

    To ja się dorzucę jako świeży przedstawiciel 166 2,0V6 TB. Przejechałem dopiero jakieś 600km ale mogę już co nieco napisać.
    Faktycznie osiągi pomiędzy 2,0TB a 3,0 są podobne łudząco. Przed kupnem jeździłem też 3,0. To może być subiektywne odczucie bo 3,0 wciska "równo" a 2,0TB początek wolny a po 3000 wpiera jeszcze bardziej niż 3,0. Dlaczego wybrałem 2,0TB? Na to się zebrało wiele- wyposażenie, cena stan itd. Ale kolega przesadził z tą dostępnością. Fakt faktem jest nieco mniej tych silników używanych ale ceny nowych części niemal te same a z zamiennikami ten sam problem co do innych V6. Naprawdę suptelna różnica. Tu można roztrząsać pomiędzy rzędówkami a V6. Ale koszty i dostępność wszystkich nowych części V6 są zbliżone. Jeżeli mamy być bardziej dociekliwi to faktem jest że rozrząd (części i zrobienie) jest tańsze w 2,0TB bo posiada tylko jeden wałek w głowicy (12V) a nie dwa (24V) jak w innych V6. To taki niuans się dowiedziałem w serwisie bo mnie to czeka.
    Jeżeli chodzi o turbinę. Z tego co czytałem o tych motorach to prawidłowo turbina powinna załączać się około 3000obr/min i ja tak właśnie mam.
    Spalanie. Tu też muszę zdementować. Po takim przebiegu jak pisałem (nie za dużo i nie za mało) realne zużycie LPG to 12,3l/100km. Przy czym równiutko pół na pół mam trasę i Wrocław i naprawdę niewiele używałem turbiny. Wskazanie kompa 11,9l. Dlaczego tak mało? Jak już wspomniałem turbina załącza się przy 3000obr tak więc jak się przekłada przed to jazda jest ekonomiczna. Mając przy tym skrzynię 6 biegów to naprawdę do 120km/h turbiny się nie używa. To jest ospała jazda ale tania! Jak chcę przyświrować to nic nie stoi na przeszkodzie depnąć powyżej 3000obr/min. Może ktoś powiedzieć że co to za jazda z przekładaniem przy 2000-2500obr/min. Ale proszę pamiętać że 2,0TB ma moment obrotowy prawie 280Nm, największy ze wszystkich benzyniaków i to przy 2500obr/min a nie jak w wolnossących przy 5000obr/min. To zupełnie inna jazda. Takiej oszczędności przy 2,5 i 3,0V6 nie będzie jakby delikatnie gazu nie dotykał.
    Awaryjność? To już absolutnie zależy od stanu egzemplarza i poziomu dbałości. Ja jeszcze nie wiem jak ktoś dbał (to wyjdzie po paru miesiącach eksploatacji) ale ja na pewno zadbam żeby chodził jak złoto.

    Tak na koniec żeby nikt nie zarzucał mi że zachwalam tylko swoje bo wcale nie zanosiłem się z zamiarem kupna akurat 2,0TB. Tak wyszło a ja po prostu nie odrzucałem takiej możliwości mając pełną wiedzę na jego temat.
    Proponuję lekturę cuoresportivo. Tam wszystkie motory V6 są pięknie przedstawione i nikt nie wskazuje zwycięzcy ale można poznać wszystkie w pełni. Do tego tabelka z parametrami silników. Mam nadzieję że rozjaśniłem co nieco.

  6. #6
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Łódzkie
    Auto
    Miałem ze 40 różnych alf romeo.
    Postów
    710

    Domyślnie

    W 166 TB turbinę u mnie czyć od 2800obr/min. Jeździłem 3.0 i nie zamieniłbym się na moje TB. Tylko w Turbo jest tak mocne wcisnięcie w fotel. 3.0 ciągnie równo dlatego też jazda jest nudniejsza i droższa. Turbo spala mi na trasie 8l/100km a w mieście nie przekracza 14litrów gdy nawet nie żałuję sobie gazu. Aaaaaaaaaaaaaaaa, mam u siebie sekwencyjną instalacje gazową więc policzcie koszta paliwa. benzyna 4.70 a gaz 2.08 Co do części to dla mnie to obsurd bo części jest sporo tylko trzeba umieć szukać. Pełno jest pozacieranych tych silników więc części jest dużo gorzej jest z wałem korbowym. pozostałe części z osprzętu czy napędu to to samo co 2.5 czy 3.0V6 , drobne zmiany.

  7. #7
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Cytat Napisał h0se166 Zobacz post
    3.0 ciągnie równo dlatego też jazda jest nudniejsza i droższa
    Ciekawe spostrzeżenie i odwrotne niż moje a spalanie przy silniku Turbo wskazujesz bardzo optymistycznie chyba przy jeżdzie typowo turystycznej, moja 75 Turbo paliła dużo więcej a była w bardzo dobrym stanie ( silnik) No i ta wzmianka o gazie czemu miała słuzyć i do czego przekonać??to na Pb powinna palić chyba jeszcze mniej bujda
    Ostatnio edytowane przez 75andrew155 ; 13-08-2010 o 20:14

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  8. #8
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,607

    Domyślnie

    Moje spalanie 12,5 gazu w cyklu pòł na pòł to wynik bardzo spokojnej jazdy, nie wiele na turbinie. Jechałem jak na razie raz ponad 200km trasy i nawet komputer nie zszedł poniżej 9l. Chyba że jechałbym cały czas spokojnie do 120km/h na autostradzie. Ale na zwykłej drodze kajowej i ze sporym natężeniem ruchu to nie ma szans

  9. #9
    Gino
    Gość

    Domyślnie

    2.0 V6 TB - tygrys, 3.0 V6 - lew, tak ja określam te dwa silnika oba doskonałe z TB większa frajda bo faktycznie po załączeniu Turbo (3 tys.) wciska w fotel i trzeba mieć obydwie ręce na kierownicy nie wspomnę o włączonym magicznym przycisku STR bo tu kończą się żarty . Spalanie w TB miasto lekko 14 - 15 l benzyny trasa co za różnica pewnie 10-11 l, 3.0 podobnie. Plusy przy TB to mniejsze opłaty i koszty rozrządu, wady no może właśnie turbina jak klęknie to boli trzeba o nią dbać i nauczyć się z tym jeździć, duże zapotrzebowanie na olej, mało jednostek na rynku, części tak jak ido innych 166. Generalnie V-ki 2.0 TB, 2.5, 3.0 cudowna rodzina dająca niezapomniane wrażenia z jazdy a wybór zależy od każdego indywidualnie myślę, że liczy się ogólny stan auta o szczegółach można pisać godzinami i tak się tematu nie wyczerpie.

  10. #10
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Łódzkie
    Auto
    Miałem ze 40 różnych alf romeo.
    Postów
    710

    Domyślnie

    Ciekawe spostrzeżenie i odwrotne niż moje a spalanie przy silniku Turbo wskazujesz bardzo optymistycznie chyba przy jeżdzie typowo turystycznej, moja 75 Turbo paliła dużo więcej a była w bardzo dobrym stanie ( silnik) No i ta wzmianka o gazie czemu miała słuzyć i do czego przekonać??to na Pb powinna palić chyba jeszcze mniej bujda
    Przemawia przez twój post chyba złośliwość ale mam mocną psychikę więc i tak ci odpiszę co i tak jest bez sensu bo tylko ty masz zawsze racje a pozostali puszczają non stop bujdy. Także panie najmądrzejszy poniżej tłumaczę jak krowie na rowie o co mi dokładnie chodzi.
    Przy jeździe typowo turystycznej z momentami agresywności na trasie moja alfa 166 TB pali 8litrów czy to benzyny czy to gazu.trasa 8llitrów natomiast miasto do 15l/100km. Mój rekord spalania to 7litrów na 100kilometrów ale to byl rekord bo cały czas byłęm w pełni skupiony na pedale gazu. Co do twojego postrzegania wielu kwestii zawsze masz odwrotne zdanie niż ja wiec nie jestem zdziwiony twoim odwrotnym zdaniem tylko chcę zapytać: jeździłeś 2.0TB i 3.0 w 166? Bo nie wiem skąd bierzesz chęć do spierania się na ten temat o odczuciach z jazdy skoro pewnie nie jechałeś i nie masz tego porównania a teoretycznie również to bardzo proste a i tak nie potrafisz tego zajarzyć. Wiadomo że silnik 3.0 ciągnie w miarę stałą siłą natomiast 2.0 na starcie zawsze jest słabsze wolniejsze dopiero czeka się na moment pociągnięcia w turbinie, Jeździłem 75 turbo i tam odbywa się to troche łagodniej jak dla mnie mimo iż turbina ładuje większe ciśnienie niż w 166 tb. Po za tym jest to całkowicie inna konstrukcja silnika i nie ma takiego wielkiego wzrostu mocy jak w 166. zresztą różnica w odczuciach w przyśpieszeniu silnika z turbiną w silniku o mocy 160 a 205konnym jest znaczna! a więc nie wiem człowieku skąd pomysł porównania. Po za tym twoje porównanie silnika turbo z alfy 75 do silnika z alfy 166 według mnie jest głupie. A najśmieszniejsze jest że porównujesz spalanie dwóch całkowicie innych silników które mają miedzy soba różnicę 10lat technologii! A więc nic dziwnego że silnik z auta 10lat starszego o innej konstrukcji pali ci więcej. Andrzej gapa z ciebie! porównaj osprzęt samego silnika 2.0 V6 TB w alfie 166 a w GTV czy nawet w 164. Niby to samo charakterystyka jazdy jak i mocy i co najważniejsze spalania jest inna. W 75 równomiernie załącza się turbina już przy niższych obrotach natomiast przynajmniej u mnie w 166 przyśpieszając na 1 mocne pociągnięcie jest od 3tys obr a jeździłem innymi sprawnymi 166 tb i tak ma być. Kolegę ze 75-tki turbo też to zaskoczyło gdy ze mną jechał a jego 75 ciągnie idealnie. Mi pali gazu wręcz tyle samo co benzyny, Andrew nie masz gazu bo jestes takim jego mocnym przeciwnikiem to nie wiesz chyba ze dobrze wyregulowana sekwencja pali tyle samo. Są to minimalne równice nie wynikające z kaloryczności gazu tylko z siły pompy która wbija ci gaz do butli. Na różnych stacjach różnie nabijają gaz co utrudnia wyliczenia spalania gazu, ja mierzyłem ją już wiele razy tankując na jednej stacji i zawsze wychodziło idelanie to samo na gazie czy na benzynie więc nie wiem z czego twoje głupie pytania. Jeżeli masz do mnie jakiś problem to pisz na pw a nie czepiasz się każdego napisanego przeze mnie zdanie. Andrew75 szanuję cię za wiedzę ale twoje niezrozumiałe czepialstwo jest irytujące. Nie wiem czy chcesz być królem ilości napisanych postów czy po prostu się na niczym nie znasz i trzeba ci tłumaczyć jak dziecku. Przemilcz sprawę lub pisz na moje Pw aby nie zaśmiecać forum twoimi zaczepkami.
    Ostatnio edytowane przez h0se166 ; 14-08-2010 o 12:08

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory