Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: JTS - po wymianie rozrządu posypał się wał korbowy. Co mam zrobić?

  1. #1
    AveCezar
    Gość

    Domyślnie JTS - po wymianie rozrządu posypał się wał korbowy. Co mam zrobić?

    Witam drogie koleżeństwo! Szukałem podobnego tematu do mojego, ale chyba jednak mój przypadek jest zupełnie wyjątkowy stąd nowy wątek i prośba o opinie.
    Mój nowy nabytek i kłopot to Alfa GT 2.0 JTS z 2005r. - poprzednia włascicielka kupiła ją nowiutką w ASO Alfy w Gdańsku, tam następnie Alfa była regularnie serwisowana (sprawdzałem przed zakupem wszystkie wpisy serwisowe w ich systemie, nie tylko książkę). Przed moim zakupem również te samo ASO zrobiło mi diagnozę stanu samochodu. Diagnoza zalecała: wymianę rozrządu (pasek i okolice), wariatora oraz linki hamulca. Zachęcony tak dokładnie zbadaną przeszłością samochodu i stwierdzonym przebiegiem 56tys km kupiłem go i oddałem jak planowałem do serwisu na wymianę rozrządu i wariatora. W trakcie wymany okazało się, że również wałek rozrządu musi być wymieniony, a więc koszty wzrosły ale ok, zacisnąłem zęby i zrobiłem. Odebrałem auto, trochę pojeździłem po czym zaczęło mi ni z tego ni z owego coś terkotać od strony silnika. Po kilku dniach, po ostrzejszym przygazowaniu, zamiast terkotu usłyszałem ostre klekotanie – zatrzymałem auto, telefon po lawetę i jazda do tego samego ASO. Tam miażdżąca diagnoza: brak oleju w silniku, uszkodzony wał korbowy – konieczny szlif oraz do wymiany pierścienie (tamtędy auto traciło podobno olej). Koszt przybliżony – 6 tysięcy! Przyczyną jest prawdopodobnie to, że poprzednia właścicielka jeździła najwyraźniej bez oleju. Tyle, że kobieta robiła sumiennie przeglądy jak należy, serwis wymieniał olej – i nikt nic nie zauważył?

    Macie może pomysły albo doświadczenia, czy można tak zajeździć silnik przy tak małym przebiegu i regularnym serwisie? Czy serwis Alfy nie ponosi w takim przypadku żadnej odpowiedzialności? Zastanawiam się już, czy nie wybrać się do nich z prawnikiem jakimś i rzeczoznawcą. Będę wdzięczny za info albo chociażby za Wasze rady i opinie.

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar rafal_n5
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR147 1.9jtd16v, AR 159 1.9jtdm 8v
    Postów
    866

    Domyślnie

    jeżeli wymieniali Ci wariator to oleju nie kazali wymieniać?Ile km zrobiłeś po wymianie rozrządu?
    Aż dziwne że sam nie sprawdziłeś czy jest olej w silniku

  3. #3
    AveCezar
    Gość

    Domyślnie

    Zrobiłem 3tys. km - w tym trasa Gdańsk-Wrocław-Gdańsk. Po wymianie wariatora, rozrządu itd. nie przyszło mi do głowy sprawdzać oleju, w końcu odbierałem auto z autoryzowanego serwisu, wydaje się naturalne, że wydają samochód gotowy do jazdy, a nie do wymiany oleju. Poziom oleju sprawdziłem za to rutynowo w trasie, był blisko minimum (że mnie wtedy nie tknęło, dlaczego jest go tak mało) więc dolałem cały litr.

  4. #4
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    Rzeczoznawcę trzeba było zaprosic do weryfikacji silnika teraz to juz raczej nic nie zrobisz, ale zadzwon i spytaj mam nadzieje ze nie trafisz na naciagacza , pełno ich tam.
    z jakiego powodu wymienili wałek rozrzadu??
    czy swieciła sie kontrolka z cisnienia oleju gdy silnik zaczął stukać??
    Ostatnio edytowane przez george11 ; 05-11-2010 o 16:25

  5. #5
    AveCezar
    Gość

    Domyślnie

    Myślałem o rzeczoznawcy ale w sumie łatwo przewidzieć jego ocenę: walnęła panewka, wał uszkodzony, powód - brak oleju. Tu bardziej chodzi o ustalenie przyczyny tak szybkiego znikania oleju i to, dlaczego serwis tego nie zauważył w trakcie regularnych przeglądów.
    Kontrolka zapaliła się już dzień wcześniej przy jakimś mocniejszym zakręcie, zdziwiłem się ale dolałem od razu prawie dwa litry, pod samą górną kreskę.
    Jak na razie zabrałem auto z serwisu, nie mam zamiaru przepłacać, o zaufaniu do jakości ich roboty nawet nie mówiąc. Bella stoi u zaufanego mechanika, za jakiś tydzień ma być zdrowa za co najmniej trzy razy mniejsze pieniądze.

  6. #6
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    nie mam doswiadczenia z JTS,ale TS lubia olej i zuzywaja go w wiekszych niz inne silniki ilosciach, jest wiele tematów o tym na forum, tak wiec po naprawie pilnuj poziomu oleju.

    co sie tyczy Twojego przypadku to raczej w tej sytuacji sprawa jest jasna, w czasie gdy zapaliła sie kontrolka braku cisnienia, zaciagneło panewke, potem cisnienie spadało i zaczał stukac.

    Cóz, moze ta kobieta jezdziła delikatniej niz Ty, nie wiem, zycze powodzenia w naprawie.

    pzd.

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar salatin
    Dołączył
    04 2007
    Mieszka w
    ALBA
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 Q2 2003,Giulia 2.9 V6 Bi Turbo.155 2.0 16V 97.
    Postów
    1,369

    Domyślnie

    jts tez lubi wypic, generalnie powinienes sprawdzac co 1tys olej w tym silniku i w razie ubytku dolewka teraz juz jest po wszystkim. tez nie wiadomo jak bylo z ta kobieta i z olejem czy ona dolewala sprawdzala, bo jak dolewala w momencie jak sie zapalila kontrolka niskiego stanu oleju to klapa. zrob remont porzadnie i ciesz sie pozniej jazda
    Ostatnio edytowane przez Majkel ; 10-11-2010 o 21:08
    Giulia Quadrifoglio 2.9 V6 Bi Turbo
    166 3.0 V6 Q2-Jest 230KM 265NM B6+Eibach.Decat manifolds+Equal length pipes+ Ragazzon.
    155 2.0 16v -Jest.CSC Marmitte,B4

    164 3.0 V6 12v- Byla
    155 1.7 TS- Byla
    159 1.75 TBI Ti - 261KM 435Nm-Byla
    Lancia Kappa 2.4 TDS-Byla
    https://www.flickr.com/photos/188123998@N07/albums

Podobne wątki

  1. [159] Chave engine checked po wymianie oleju i filtrów... co z tym zrobić ?
    Utworzone przez ekstranio w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 02-04-2018, 06:22
  2. Wymiana uszczelniaczy walków rozrządu - gdzie to zrobić?
    Utworzone przez Mankovich w dziale 166
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 31-07-2012, 21:43
  3. wymiana rozrządu - kiedy zrobić
    Utworzone przez xdj1 w dziale 147
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 23-03-2012, 09:42
  4. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25-06-2011, 20:30

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory