Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Temat: Selespeed głupieje

  1. #1
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar shrek2oo7
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Warszawa, Poland
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS 150HP Selespeed 2001
    Postów
    325

    Domyślnie Selespeed głupieje

    Ostatnio selespeed zaczął*mi stwarzać problemy. Zaczęło się*od tego, że nie mogłem wrzucić wstecznego gdy samochód stał w garażu. Przeczyściłem więc styki przy akumulatorze i wszystko wróciło do normy. Po pewnym czasie biegi podczas jazdy zaczęły migać, wszystko było ok ze zmianami, ale ostatnio podczas przyspieszania bez powodu jadąc na dwójce w pewnym momencie wyświetlacz pokazuje, że ma wbitą czwórkę, a biegu fizycznie nie zmienił. Dzieje się*tak czasem z jedynką(podczas przyspieszania pokazuje po jakimś czasie, że ma wbitą piątkę). Robi się*tak prawie za każdym razem, ale tylko wtedy gdy samochód trochę już pojeździ. Jak jest zimna to jest wszystko ok. Początkowo myślałem, że to wina rozregulowanego sprzęgła. Podłączyłem więc komputer pod alfadiag i odczytałem, że sprzęgło ma wartość 29,95, wyregulowałem, ale nic to nie dało. Dziś podczas postoju samoczynnie zaczęła przełączać bieg z z jedynki na trójkę. Udało mi się zarejestrować ten problem na filmiku:
    http://www.youtube.com/watch?v=Nqa6d...el_video_title
    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    alfaromano
    Gość

    Domyślnie

    Mam w tej chwili ten sam problem. Zaczęło się od migających biegów. Dziś, jadąc na "czwórce" komputer zaczął wyświetlać, że auto jest na biegu wstecznym (pikający sygnał 'R'). Kilka dni temu byłem w IRBIS'ie (polecam tych gości - pełna profeska!!) gdzie podpięli się pod kompa ale ten niczego nie wykrył. TOTALNIE NIC!! Oprócz jednego - komputer nie chciał przeprowadzić kalibracji.

    Dodam tylko, że odłączenie akumulatora na 10-15min skutkuje. Tak zrobiłem jakieś 5 dni temu i problemu nie było. Do dziś...

    Wg fachowców z tego warsztatu, wina może leżeć w sprzęgle (kwestia regulacji). Styki są "czyste". Zastanawiam się, co zrobić bo za dwa tygodnie czeka mnie wyjazd...

    Tak czy inaczej, Selespeed to taka puszka pandory, ale (zostanę uznany za debila...) przyjemność z jazdy potrafi wynagrodzić skołatane nerwy.

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    - jak masz robiona diagnostyke firmowym przyrządem to zawsze pytam jaką mają wersję oprogramowania.
    - od wersji oprogramowania dużo zależy a nawet zakres wykrytych bledów.
    - uaktulanienia do firmowych przyrządów kosztują kupę kasy i potem mamy to co mamy, czyli stare wersje softu.
    - mamy też program alfadiag w starszej wersji.
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  4. #4
    alfaromano
    Gość

    Domyślnie

    Przyznam szczerze, że nie przywiązywałem do tego wcześniej wagi... W tym wypadku zdałem się na zaufanie do warsztatu, w którym już raz naprawiałem Selespeed'a. Ich diagnostyka przebiegła nad wyraz szybko i cała sprawa zakończyła się jednodniową naprawą, która (biorąc pod uwagę poziom skomplikowania całego układu) nie kosztowała mnie aż tak dużo kasy. W każdym razie dzięki za cenną uwagę. Zapytam o to oprogramowanie przy następnej wizycie.

    Wracając do tematu - od pamiętnej soboty kłopot pojawia się bardzo sporadycznie. Dość powiedzieć, że wystąpił on dwukrotnie przy włączaniu silnika (komputer wyświetla "3" zamiast przejść z "1" na "N". Żeby jednak było ciekawiej, dziś spotkała mnie nowa "niespodzianka". Stając na światłach, komputer zredukował biegi ale tylko do "2". Udało mi się ruszyć jednak przyspieszając zauważyłem, że bieg zmienił się (od razu) z "2" na "4". Stanąłem w zatoczce (auto znów zredukowało bieg do "2"), pozmieniałem biegi, jednak udało mi się wrzucić tylko N albo R, a gdy chciałem wrzucić "1", ten od razu przełączał na "2". Wyłączyłem silnik, odczekałem kilka sekund, ponownie włączyłem i wszystko wróciło do normy.

    Warto dodać, że przy wrzucaniu biegów (gdy jest problem z jakimś biegiem) słychać, jakby coś nie "zaskakiwało/odbijało" i bieg nie wchodzi.

    Mam nadzieję, że nie pogmatwałem zbytnio tematu. Planuję w najbliższych dniach podjechać do Irbisa w celu sprawdzenia sprzęgła. Być może to w nim tkwi problem...

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar shrek2oo7
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Warszawa, Poland
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS 150HP Selespeed 2001
    Postów
    325

    Domyślnie

    Ja rozwiązałem właśnie dopiero dziś swój problem, okazało się, że u mnie problemy stwarzał czujnik zasięgu(z tyłu aktywatora), który podawał złe wartości. Przez długi czas nie mogłem dojść co powoduje błędne działanie systemu, z uwagi na to, że komputer selespeed nie wywalał żadnych błędów. Dopiero, aż totalnie czujnik ześwirował, a selespeed przeszedł w tryb awaryjny(działały tylko 1,2,r), komputer wywalił błąd P1472, co wskazywało na błedne działanie czujnika "Selection range sensor". Po wymianie czujnika wszystko wróciło do normy. Na angielskich forach dowiedziałem się, że identyczne czujniki są stosowane jako czujniki położenia przepustnicy w wielu autach(Kangoo, Panda, Saxo).

    ---------- Post added at 21:32 ---------- Previous post was at 21:27 ----------

    Numer części czujnika:
    Citroen / Peugeot: 19201H
    Fiat: 7076359 7079246 71737620 7745679 9944468
    Renault: 7701204055
    Volvo: 9146315 91463158

    Meat & Doria: 83001
    Short Code: PF2C/00
    Ostatnio edytowane przez shrek2oo7 ; 08-07-2011 o 20:30

  6. #6
    Kluska
    Gość

    Domyślnie

    Ile kosztuje podłączenie pod kompa i kalibracja sprzęgła w irbisie??bo właśnie się wybieram i nie wiem ile kasy szykować

  7. #7
    alfaromano
    Gość

    Domyślnie

    Samo podłączenie pod kompa 50zł a za kalibrację nie płaciłem z racji tego, że:

    1. nie udała się
    2. naprawiałem tam Selespeed kilka dni wcześniej więc miałem wszystko zrobione w ramach "gwarancji"

    Ale nie sądzę aby zamknęło się to w kwocie wyższej niż 70/80zł.

  8. #8
    Kluska
    Gość

    Domyślnie

    aha, dzięki

  9. #9
    odison
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał
    [COLOR=Silver

    ---------- Post added at 21:32 ---------- Previous post was at 21:27 ----------

    [/COLOR]Numer części czujnika:
    Citroen / Peugeot: 19201H
    Fiat: 7076359 7079246 71737620 7745679 9944468
    Renault: 7701204055
    Volvo: 9146315 91463158

    Meat & Doria: 83001
    Short Code: PF2C/00
    Czy ten czujnik tak wyglada
    http://autowak.com.pl/Start.asp?WCU=...c2MzU5KkZJQVQ=

    ile za niego dales ja mam podobny przypadek
    http://www.forum.alfaholicy.org/147/...ik_czy_ss.html

  10. #10
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2012
    Mieszka w
    Kraków / Płock
    Auto
    AR 147 2.0 TS SS
    Postów
    7

    Domyślnie

    Orientuje się ktoś czy da radę samemu wymienić pf2c, o którym mowa (czyli ten przy ścianie grodziowej)? Dostęp do niego od góry jest fatalny - od dołu nie miałem jak sprawdzić, ale jak da radę od dołu bez ściągania skrzyni to proszę o info.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 24-08-2021, 13:00
  2. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 13-02-2016, 20:35
  3. Centralny głupieje zamyka/otwiera
    Utworzone przez raxor19 w dziale 147
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 04-04-2015, 13:37
  4. 156 selespeed problem, znika olej w selespeed
    Utworzone przez xmikix w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-07-2012, 13:36
  5. Wentylacja głupieje, raz ciepło, raz zimno
    Utworzone przez Etnic w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-09-2009, 10:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory