Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Montaż głowicy w silniku 8v "knyfy"

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2007
    Mieszka w
    poznan
    Postów
    80

    Domyślnie Montaż głowicy w silniku 8v "knyfy"

    Z uwagi na to że niedługo będę montował głowice w silniku mam takie pytania: Czy trzeba wymieniać śruby mocujące głowicę? Czy istnieją jakieś tzw "knyfy" przy montażu; od mechanika serwisującego alfy dowiedziałem się że w boxerach 8v dociąga śruby większym momentem niż to zalecane tj. przeciąga do 100Nm (książka serwisowa podaje moment ~90Nm). Od siebie dodam, że robiłem na starej głowicy "crash test" i próbowałem czy jestem w stanie ręką przy standardowej długości klucza (klucz nasadowy z grzechotkę) zerwać gwint lub ukręcić śrubę - w moim przypadku się nie udało, nie miałem dość siły (sądzę że siła mojej ręki mieści się gdzieś w okolicach "średniej krajowej" ) W książce serwisowej podają że po założeniu głowicy wygrzaniu i a następnie wystudzeniu silnika należy przyprowadzić korekcję momentu dociągającego śruby (tj lekko popuścić i znów dociągnąć). Czy postepujecie zgodnie z tą proceedurą?. Od siebie dodam, że kiedyś składali mi boxera 16v w serwisie AR (dostali sam silnik w kawałkach i mieli go podrowadzić do porządku) nic nie mówili że muszę przyjechać na "dociągnięcie" srub głowicy.

  2. #2
    schab
    Gość

    Domyślnie

    Nie wiem co to są "knyfy" , ale przestrzegam przed przeciąganiem ponad moment z książki serwisowej .
    - Co prawda na przykładzie innego auta - bo lekko dłubanego silnika 1,6 DOHC z Lancii Delty - ale przekonałem się , że nie warto ...
    Kiedy trzeci raz przedmuchało mi uszczelkę pod głowicą - też doszedłem do wniosku , że spróbuję mocniej dociągnąć śruby . - Kiedy na klucz dynamometryczny założyłem rurę ( nie starczało pary w ręce ) - doszedłem do prawie 110 Nm , ale nagle moment spadł i śruba zaczęła płynąć . Dobrze że udało się ją jeszcze wykręcić ! Tuż powyżej gwintu miała już przewężenie o połowę średnicy . Pomogły dopiero inne śruby - z silnika turbo , ale nie wiem czy do Alfy znajdziesz takie ...

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar kasztelan
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    stolicy
    Auto
    logiczne że alfa
    Postów
    5,319

    Domyślnie

    Nie kazali Ci wracać bo sami to zrobili - rozgrzanie i ostudzenie silnika to nie problem, u siebie rano odpaliłem auto, popracowało z godzinkę stojąc w miejscu a wieczorem po ostygnięciu zdjąłem pokrywę i dokręciłem głowicę.

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar maicher
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    156; Giulietta; Spider i jeszcze cośtam
    Postów
    543

    Domyślnie

    Zmiana śrub jest zalecana przy ściąganiu głowicy, stare mogą już być poprzeciągane.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fafa
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Knurów/Mysłowice
    Auto
    RWD & FWD & Q4
    Postów
    304

    Domyślnie

    Jest jakieś źródło zaopatrzenia w te śruby (poza ASO, jeśli wogóle jeszcze dostępne). Lada chwila będę zlecał "poprawianie" swojej 33.
    33 1.7IE 8v Mirto Verde; 75 1.8 ie Rosso Alfa; 159 SW JTDm Q4 Nero Carbonio Met. & Poltrona Frau inside
    Ypsilon 0.9 TA BiColore Platinum
    było: 147 Selespeed, 146 1.6 TS

  6. #6
    ViP Romeo
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 75 2.0 TS 148KM, 1988r, Talbot Matra Rancho, 125p '71, 126p '85 Łada 2103
    Postów
    2,996

    Domyślnie

    tak sa odstepne poza aso robi je AE (grupa federal mogul)
    ProMoto-Expert Sklep z częściami do aut 502709007 zapraszam

    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo...naukowego.html

    Sprzedam AR 33, 1.7 92 MKIII kontakt priv

  7. #7
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Polkowice
    Auto
    Alfa Romeo 33 1.4 ie Alfa Romeo 145 1.4 boxer
    Postów
    179

    Domyślnie

    POdłaczę się pod temat zakałdanie głowicy iż niedługo bede przerabiał to w swojej 145 1.4 boxer i mam pytanie co do schematu dokręcania śrub głowicy. Czy jest jakas konkretna kolejność ich dokręcania? pytamponieważ kiedyś z kolegą zmienialiśmy uszczelkę pod głowicą w kadecie i niestety nie dokręciliśmy śruby zgodnie z schamtem i po tygodniu uszczelka wyszła bokiem...

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar kasztelan
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    stolicy
    Auto
    logiczne że alfa
    Postów
    5,319

    Domyślnie

    Szukaj w manualach, dokręcanie jest bardzo istotne bo po zjebce będzie lipa taka jak napisałeś.

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pol3wa Zobacz post
    POdłaczę się pod temat zakałdanie głowicy iż niedługo bede przerabiał to w swojej 145 1.4 boxer i mam pytanie co do schematu dokręcania śrub głowicy. Czy jest jakas konkretna kolejność ich dokręcania? pytamponieważ kiedyś z kolegą zmienialiśmy uszczelkę pod głowicą w kadecie i niestety nie dokręciliśmy śruby zgodnie z schamtem i po tygodniu uszczelka wyszła bokiem...
    Od środka do zewnątrz po przekątnych, jak w załączniku.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dokrecanie_glowicy.jpg
Wyświetleń:	5013
Rozmiar:	86.8 KB
ID:	48291  

  10. #10
    Administrator ds. zlotu Romeo Avatar fr33
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Czestochowa, Poland
    Auto
    164 Super TS
    Postów
    1,618

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzybek_bgi Zobacz post
    Nie kazali Ci wracać bo sami to zrobili - rozgrzanie i ostudzenie silnika to nie problem, u siebie rano odpaliłem auto, popracowało z godzinkę stojąc w miejscu a wieczorem po ostygnięciu zdjąłem pokrywę i dokręciłem głowicę.
    dokręcałeś u siebie w TS ??? tą głowicę dokręca się wstępnie na moment a później bez klucza dyn. o kąt ... to jak mogłeś dokręcić więcej?
    Jurajski Klub Alfa Romeo
    www.jkar.org

    Warsztat samochodów włoskich
    www.flar-ital.pl

    Dorabianie części, elementów itp na zamówienie - kontakt PW

Podobne wątki

  1. [159] Katalog felg pasujących na zaciski Brembo: "duże" 2.4, 3.2, "małe" 1.9 polift)
    Utworzone przez Ciacho13 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 15-07-2020, 11:04
  2. [159] Dziwny dźwięk "tarcia" na nierozgrzanym silniku
    Utworzone przez macmau w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-07-2018, 10:57
  3. [159] Naklejka "Squadra tuning" na silniku
    Utworzone przez Agatek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26-10-2015, 16:57
  4. [Brera] kontrolka "wymień olej" w silniku TBi i jak to się ma do zalecanego serwisu?
    Utworzone przez jimijames w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 28-04-2012, 21:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory