Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: Który silnik dla mnie? Benzyna czy olej napędowy?

  1. #1
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie Który silnik dla mnie? Benzyna czy olej napędowy?

    Witam Chciałem poradzić się Was odnośnie silnika, który mam wybrać kupując 147.

    Więc:
    - silnik ma palić w trasie do 5,5 l/100,
    - autem na trasie w PL nie jadę więcej niż 120-130 (w porywach do 150 km/h przy wyprzedzaniu) najczęściej 110,
    - w mieście takim jak Warszawa w czasach korków, budowy metra itd. samochodem jeżdze b. mało, wolę komunikację miejską, rower czy czasami motocykl, także spalanie w mieście jest drugorzędne
    - silnik ma się przy tych prędkościach nie męczyć,
    - silnik ma mieć zapas mocy aby podczas wyprzedzania nie zrzucać do trójki,
    - lubię jednostki, w których jest sporo momentu i nie trzeba szaleć z obrotami, redukcjami, tylko jadąc 80 wciskam gaz i po chwili mam 120
    - trwałość (niewiadomo jaki przebieg ma auto ściagane z zachodu) by po 300 tys. km nie robić remontu, tylko dobić do pół miliona spokojnie,
    - samochód nie będzie eksploatowany na co dzień, przebieg roczny z 10, maxxxx 15 tys., czas użytkowana co najmniej 5 lat (mieszkanie chcę kupić i prawdopodobnie na zmianę samochodu nie będzie mnie później przez pewien czas stać)
    - łatwość w naprawie,
    - niezbyt skomplikowana budowa, tak by kumaty kowal w czarnej d.upie mógł jako tako poradzic sobie w naprawie podstawowych rzeczy (dostęp do części zamiennych mam bezproblemowy, zniżki w hurtowniach itp.), o mechanice jako takie pojęcie też mam (motocyklową mam w jednym paluszku )
    - gazu szczerze mówiąc chcę uniknąć, gdyż instalacja czy jej konserwacja to też jest dodatkowy koszt, choć kosztowo każdy km wychodzi taniej niż na samej benz.
    - silnika nie mam zamiaru kręcić pod czerwone (w prównaniu do mojej byłej Hondy z krótką skrzynią czy motocykli to znaczna wiekszość popularnych aut da mnie "nie jedzie" nawet po chipie czy innych bajerach)


    Nie kryję, że jestem zainteresowany bardziej ropniakiem niż benzyną. Nigdy nie miałem takiego na stałe, jeździłem okazyjnie 1.9 TDI, toyotowskimi dizlami, volvovskimi, czy Mitsubishi na common railu, i podobało mi się. Troche poczytałem forum i niestety z tymi silnikami benzynowymi to "na dwoje babka wróżyła", a chcę mieć mniejsze prawdopodobieństwo padnięcia jednostki. To nie silnik w motocyklu, że nawet pod blokiem wyjmę go z ramy a w mieszkniu rozkręcę na części pierwsze...... Padające panewki - wolałbym jak najbardziej tego uniknąć, choć są osoby, które tu napisały, że na TSach robią kilkaset tys. i wszystko OK. Obawiam się trochę problemów z ropą w zimie, kiedy auto będzie stało tydzień czy dwa pod blokiem nie jeźdzone. Jak ropa to ta starsza, bez zdaje się jeszcze DPF. EGR mogę zaślepić, nie doszedłem jeszcze jak to jest z dwumasą (czy można sensowanie zastąpić jednomasowym lub zregenerować je, ogólnie jednak oryginał długggo wytrzymuje).


    Ogólnie to nie zamierzam oglądać dwa razy każdej złotówki w momencie naprawy/wymiany eksploatacyjnej, nie jeżdze nigdy do momentu aż coś padnie tylko działam w chwili gdy występują już pierwsze objawy pojawiającej się niesprawności. Wolę zapobiegać niż leczyć skutki.


    Alfa 147 raczej przed liftem. Jak benzyna to 1.6, 2.0 może i niewiele będzie więcej jarać ale kiedy na stacji etylina to koszt prawie 6 zł, to jednak się powoli robi sumka.


    Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!
    Łukasz

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar tomek921
    Dołączył
    08 2011
    Mieszka w
    Częstochowa/Kłobuck
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD CF2
    Postów
    906

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaSS Zobacz post
    - silnik ma palić w trasie do 5,5 l/100,
    Ten warunek przesądza wszystko Tylko diesel, benzyna nawet 1.6 do takiego wyniku będzie Ci bardzo ciężko zejść.

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar saroo
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Nidzica
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.7 16v Bx. Alfa Romeo 164 3.0 V6
    Postów
    2,742

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek921 Zobacz post
    Ten warunek przesądza wszystko Tylko diesel,
    Ale nawet wtedy nie licz na pół miliona kilometrów bezawaryjnej jazdy (Twin Sparki żyją nie więcej jak 200 tys. km ). No i niezależnie jaką Alfę byś nie wybrał, to ze świeczką szukać mechanika, który to dobrze ogarnia.


  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    147 1,9jtd
    Postów
    403

    Domyślnie

    Dokładnie!!! w trasie przy prędkości 90-110 zszedłem do 4,3l ale bez gwałtownego wyprzedzania itp.... w cyklu mieszanym pali mi jakieś 6-6,3l i dodam że lekkiej nogi to ja nie mam,jeżeli chodzi o awaryjność to mam belle od roku ,zrobiłem jakieś 20tyś km bezawaryjnie tylko normalna wymiana oleju itp.....a mechanik i tu się zaczynają schody .......
    Ostatnio edytowane przez TOMAJ ; 26-08-2012 o 16:36

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar CodeMaker
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 1,9 JTS
    Postów
    1,259

    Domyślnie

    LukaSS jak tak czytam, to mam wrażenie że nie szukasz auta tylko cudu. Ma być proste, tanie, bezawaryjne, szybkie i oszczędne. Kup Volvo 240 Diesel. Będzie tanio, bezawaryjnie, i oszczędnie. Ale za osiągi będziesz musiał dopłacić...

    Jeśli chcesz auto które naprawi byle druciarz to masz do wyboru jeszcze Golfa III 1,9 TD. Tam nawet ja wymieniałem wtryskiwacze i robiłem prawie wszystko to z czym teraz jeżdżę do mechanika.
    Ostatnio edytowane przez CodeMaker ; 26-08-2012 o 16:41

  6. #6
    Flar
    Gość

    Domyślnie

    Że tak zapytam - robisz po 10-15 tys km rocznie i martwisz się o dobicie do 500 tys ??? Nawet jak kupisz z przebiegiem 300 tys to raczej zostanie Ci duuuuużo zapasu.
    Ale tak czy siak Twoje wymogi spełni tylko diesel (dynamika + spalanie).

  7. #7
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar OnanBarbarzynca
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Würselen / Niemcy
    Auto
    Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD (140PS) 2001 r.
    Postów
    339

    Domyślnie

    Kup sobie seicento czy jak to się zwie, tani w eksploatacji, nie dużo pali każdy kowal z czarnej dupy naprawi
    a tak poważnie to jak chłopaki z góry piszą dieselek tylko

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar stopczyk26
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Malczyce
    Auto
    Peugeot 407 3.0 V6 211KM 2005, Peugeot 307 1.4 88KM 2005
    Postów
    473

    Domyślnie

    Albo może coś w gazie? Eksploatacja takiej instalacji naprawdę nie jest aż tak bardzo kosztowna. Sam osobiście na gazie jeżdżę już od ładnych paru lat i nie zamieniłbym tego na żadnego diesla. Co do kosztów to przegląd rejestracyjny jest droższy o 61 zł i co 15 tyś km wymiana filtrów wraz z regulacją ok 150 zł. A więc rocznie wychodzi ok 200zł więcej. Może taką opcję rozważysz? A jeżeli chodzi o spalanie to możesz sobie zobaczyć w moim podpisie.

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar tomek921
    Dołączył
    08 2011
    Mieszka w
    Częstochowa/Kłobuck
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD CF2
    Postów
    906

    Domyślnie

    Cytat Napisał stopczyk26 Zobacz post
    Albo może coś w gazie? Eksploatacja takiej instalacji naprawdę nie jest aż tak bardzo kosztowna. Sam osobiście na gazie jeżdżę już od ładnych paru lat i nie zamieniłbym tego na żadnego diesla. Co do kosztów to przegląd rejestracyjny jest droższy o 61 zł i co 15 tyś km wymiana filtrów wraz z regulacją ok 150 zł. A więc rocznie wychodzi ok 200zł więcej. Może taką opcję rozważysz? A jeżeli chodzi o spalanie to możesz sobie zobaczyć w moim podpisie.
    Tylko na gazie trzeba oszczędzać PO założeniu instalacji a nie PRZED jak to większość Polaków robi a później auto się psuje, kicha i nie jedzie. Dobra instalacja kosztuje nie raz ponad 3 tys a nie 2100...

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar Abidibi1509
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Świecie
    Auto
    Alfa Romeo GT 1,9 JTD 150 KM, 147 FL 1.9 JTD 116 KM
    Postów
    2,376

    Domyślnie

    Ale masz wymagania z tym spalaniem, to tylko diesel. Jeżeli chcesz żeby auto w miare przyspieszało, ale nie zależy Ci na jakiś wielkich prędkościach to też diesel- w końcu diesel "ciągnie" bardziej od dołu niż benzyna

Podobne wątki

  1. Alfa romeo 147 - olej napędowy - proszę o porady
    Utworzone przez fireblade w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 19-09-2012, 18:50
  2. [Mito 155 benzyna] Który wybrać?
    Utworzone przez woyopol w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-07-2012, 13:52
  3. [159] Klasyczny olej napędowy a Biodiesel
    Utworzone przez ozeo66 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-03-2011, 13:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory