Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18

Temat: 2.0jtdm - dziwne działanie klimatyzacji

  1. #11
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2015
    Auto
    156 1.9 JTD 159 2.0 JTDm 136km 2011
    Postów
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał irek81 Zobacz post
    Kupiłem nawet drugi sterownik (jak ktoś chce to mogę odsprzedać).
    U mnie też nie rośnie ciśnienie, MES po włączeniu klimatyzacji pokazuje max 9800 mbar.
    Też wymieniłem elektrozawór - nie pomogło.
    Kupiłem sobie mierniki z manometrem i sam będę sprawdzać ciśnienie na zaworach, bo nie mam już siły jeździć po mechanikach.

    Sprawdzałem różne numery VIN i udało mi się ustalić przy pomocy EPER, że w naszym roczniku montowali dwie sprężarki, niektóre auta dostały kompresor z elektrozaworem a niektóre dostały ten: 50510966 i prawdopodobnie są zamienne. Sam elektrozawór moim zdaniem jest zbędny w naszym układzie i po prostu kogoś poniosło w Alfa Romeo.

    Np ten VIN ma najnowszy panel klimatyzacji i sprężarkę bez elektrozaworu, cały układ też wygląda identycznie jak w moim aucie, więc zmienili tylko sprężarkę: ZAR93900007274418

    Jaki masz ten sterownik? Możesz wysłać na PW, może mi się przyda.

  2. #12
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Już sam nie wiem co z tym robić. Auto było już u trzech macherów. Jeden stwierdził, że panel nie wysterowuje zaworu ( co się finalnie okazało błędną diagnozą), drugi mówi, że kompresor do wymiany bo firma nie jest w stanie go dobrze zregenerować i dlatego nie wytwarza ciśnienia. Trzeci zaś stwierdził, że jest jakiś ubytek odessał 400g czynnika, a jeśli ktoś wcześniej nabijał to powinno być 460. Stwierdził też, że ciśnienie rośnie powyżej 16Bar i wentylator słabo chłodzi... Dlatego założyłem drugi temat odnośnie sprawdzenia działania wentylatorów. Wczoraj podpiąłem sam po MES-a, włączam klimę a ciśnienie 7,8bar i tyle. Stoi w miejscu. Podjechałem do kolejnego serwisu i chłopaki sprawdzili mi ciśnienie manometrami. Tak samo. Klima wył. 6,8Bar, włączona 7,8Bar. Nie rośnie, wentylator się nie kręci, sprzęgiełko kompresora załączone. Nie chłodzi. Próbujemy włączać, wyłączać, trzymać na obrotach. Nic. Zero reakcji. Chłopaki mówią, że to będzie wina sprężarki. W drodze powrotnej włączyłem klimatyzację i...działa. Chłodzi. Nie gasiłem samochodu, nie wyłączając klimy podpinam MES-a i ciśnienie pokazuje 19,5 Bar i stoi stabilnie na 19,5 ale wentylator ani drgnie. Więc zastanawiam się czy czasem nie jest tak, że są dwie awarie. Pierwsza to regenerowany kompresor, który się zacina i blokuje na niskiej wydajności, a druga to ECU nie wysyła sygnału do włączenia wentylatora przy wyższym ciśnieniu co w efekcie powoduje zajechanie kompresora. Może właśnie tak "zabiło" mi moją wcześniejszą sprężarkę. Szkoda, bo te kompresory są praktycznie nieosiągalne. Podejdzie niestety tylko ta o numerze 50514056 z zaworem elektycznym (jest masę błędów w katalogach i podają kompresory o tym numerze ale z zaworem mechanicznym). Nie ma opcji na zmianę na tą z 1,9 bo są inne średnice przewodów i ta ma zawór właśnie mechaniczny. Sterowanie odbywa się sprzęgłem. U mnie steruje elektrozawór poprzez nowszy panel. To jest sprężarka o zmiennej wydajności (i co bardzo dziwne) dodatkowo ze sprzęgłem.
    Ostatnio edytowane przez irek81 ; 23-07-2023 o 12:48

  3. #13
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    878

    Domyślnie

    [MENTION=32620]irek81[/MENTION] - poszedłem przed chwilą sprawdzić kiedy ten wentylator się załącza u mnie.
    Auto po nocce stało nieodpalane, więc zimne. Na zewnątrz +27.

    Przy około 12 barach wentylator startuje. Powoli się kręci i na postoju ciśnienie teraz doszło do 16tu.
    Na pewno przy tych 19 barach się nie kręcił? Bo ta obudowa wygląda jak łopatki i czasem się można pomylić. Trzeba dobrze latarką przyświecić.

    Jeśli było 19, a wentylator stał, to kurde... albo połączenie elektryczne jest nie bardzo, albo coś jest nie tak z tym panelem (chyba, że to nie on odpowiada za załączanie wentylatora???). Nie wiem czy stąd leci przewód na moduł wentylatora...
    Tak samo, może nie wysterowuje kompresora, bo nie widzi potrzeby (on też tam ma wentylator w sobie z tego co pamiętam chłodzący czujnik temperatury). Może coś z tą płytką panelu jest też nie tak...
    Trochę gdybanie, ale najlepiej by było sprawdzić z innym sprawnym panelem...
    Albo mierzyć wysterowanie na wtyczce przy kompresorze.


    Tu masz jeszcze wykres ciśnienia fajnie zrobiony (nr #190):
    https://www.forum.alfaholicy.org/159...ml#post1415422

    update:
    teraz czytam, że sprawdzałeś inny panel. Rozumiem, że 156087487?
    I on wysterowuje? A na wtyczce przy kompresorze nie ma sygnału?

    Skoro mechanior podał bezpośrednio na kompresor zasilanie i poszło, więc raczej nie w nim problem...
    Ostatnio edytowane przez Klonek ; 24-07-2023 o 11:23

  4. #14
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Nie sądzę aby panel tym sterował. Ciśnienie na układzie kompresora występuje w zakładce ECU silnika. On najprawdopodobniej widzi ciśnienie na układzie i komunikuje się bezpośrednio z modułem wentylatora. Wg mnie te ciśnienia są za wysokie i też za wysokie jak na samą wydajność tego układu. Najpierw muszę dojść do tego dlaczego kompresor raz się załącza, a czasem nie. Wg mnie najbardziej wiarygodna jest wersja z wadliwym kompresorem.

    - - - Updated - - -

    Klonek, dziękuję Ci za info. Temat jest dziwny ale robiłem testy ( bo założyłem drugi temat z wentylatorami) posprawdzałem to. Jak wyciągnę wtyczkę od termostatu to od razu włącza się wentylator na 100% (na stykach ma blisko 12v). Robiłem też testy z potencjometrem wpiętym zamiast czyjnika temp na termostacie. Podpięty MES, temp 110stopni i wentylator kręci na 100%. Włącza się i ma napięcie ok 6-7V przy 96 stopniach. Tak więc moduł wentylatora wykluczam. U mnie robili chipa i wywalali w programie EGR. Może uszkodzili strrownik albo wyrzucili za dużo? Jest taka opcja?
    Ostatnio edytowane przez irek81 ; 24-07-2023 o 22:15

  5. #15
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    878

    Domyślnie

    Odłączając czujnik przy termostacie - wentylator wtedy chodzi dobrze. Kumam.
    Ale nie załączył się przy 19 barach klimy. Więc gdzieś ta informacja nie doszła albo gdzieś coś nie styka. Może moduł komfortu (takie BSI) - zobacz też link poniżej apropo upalonej kostki.
    W sumie jakby kompresor działał nawet źle, to tak czy inaczej wentylator powinien w tym momencie pracować (przy 19 barach).

    A czemu raz kompresor da 19 bar, a innym razem max 9 to nie mam pojęcia. Ale to już chyba inny, kolejny temat.

    Co do chipa, to możemy gdybać. Nie wiem jak ktoś to robił. EGR też mam wyrzucony. Wątpię, aby to było to, choć do końca nigdy nie wiadomo.

    Poniżej ktoś pisze (co prawda 1.9 silnik), że jak wentylator nie działał, to do 30 barów doszło ciśnienie...
    https://www.forum.alfaholicy.org/159...dnicy_pwm.html

    PS. Panel masz na pewno z dobrymi numerami? Jak w EPER? 156087487?

  6. #16
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klonek Zobacz post
    Odłączając czujnik przy termostacie - wentylator wtedy chodzi dobrze. Kumam.
    Ale nie załączył się przy 19 barach klimy. Więc gdzieś ta informacja nie doszła albo gdzieś coś nie styka. Może moduł komfortu (takie BSI) - zobacz też link poniżej apropo upalonej kostki.
    Co do kostki to się tam chłopaki chyba nie zrozumieli. Jednemu chodzi o wentylator chłodnicy, a drugi mówi o kostce do dmuchawy, która faktycznie jest awaryjna (przerabiałem i to dawno temu)...

    Wentylator tak jakby się kręci przy tych 19 barach ale nie na pełnych obrotach.

    Dzisiaj zrobiłem sobie pomiary MES-em. Dzisiaj jest zmino (ok 14 stopni) i lepiej się sprawuje. Częściej udaje mu się wyjść powyżej 8 bar. Poczekam jeszcze na gorący dzień i wtedy zobaczymy ale już widzę, że dziwnie reaguje ten kompresor na polecenie włączenia klimy. Od razu rzuca się w oczy, że kompresor często nie reaguje na włączenie.

    Panel jest dobry, już podkładałem drugi i nic to nie zmieniło w działaniu klimy. Ten drugi odsprzedałem koledze z forum i mu klima ruszyła (więc panele są sprawne).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres klimy alfa 159.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	70.6 KB
ID:	287590
    Ostatnio edytowane przez irek81 ; 26-07-2023 o 21:19

  7. #17
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    353

    Domyślnie

    Sprawdź presostat. On tym wszystkim steruje. Tzn. steruje ECU, ale na podstawie wskazań presostatu. Jeśli ten czujnik pokazuje błędne wartości, to sprężarka ani wiatrak się nie włączą. Wykręć go (czynnik nie ucieknie, tam jest bezzwrotny zawór) i zmierz opory multimetrem.
    Ostatnio edytowane przez jadzia ; 27-07-2023 o 08:02

  8. #18
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Mam wymieniony na nowy. Z tym ciśnieniem też tak myśleliśmy z mechanikiem. Jednak uciekło.

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Dziwne działanie klimatyzacji
    Utworzone przez oleksy00 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 18-01-2022, 00:09
  2. [Giulietta] Dziwne działanie lusterek zewnętrznych
    Utworzone przez Panmaszyna w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-05-2020, 09:24
  3. Wymiana panela climatronic a działanie klimatyzacji
    Utworzone przez kami_l w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 27-08-2013, 20:52
  4. [147] Dziwne działanie skrzyni
    Utworzone przez POLO w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-04-2013, 17:12
  5. Dziwne działanie sprzęgła
    Utworzone przez mlodyx21 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-02-2010, 11:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory