Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: 1.9 jtdm problem z turbo a odpalanie?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Buka1985
    Dołączył
    02 2023
    Mieszka w
    Belgia
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.2 JTD
    Postów
    4

    Domyślnie 1.9 jtdm problem z turbo a odpalanie?

    Witam!
    Bardzo proszę o podpowiedzi od czego zacząć naprawę, pacjentka to 159 JTDm 150KM 2009. Kilka miesięcy temu podczas jazdy po mieście auto straciło moc, zupełnie jakby turbo się zawiesiło, z racji tego, że nie miałam gdzie zjechać (jechałam przez centrum dużego miasta) powoli dotoczyłam się na parking 5km dalej, zgasiłam silnik, auto odpaliło bez problemu i turbo zaczęło działać. Kolejne 10kkm przejechane bez jakichkolwiek problemów, aż do dziś. W pewnym momencie (3ci bieg, prędkość około 40 km/h) silnik na sekundę stracił moc, po kilkunastu przejechanych metrach hałas z okolic silnika. Zjechałam na pobocze, zgasiłam silnik. Silnik odpalił aczkolwiek chwilę musiałam pokręcić, po przegazowaniu hałas ustał, dojechałam do domu (15km) ale mocy brak. Wnioskuję, że łopatka od turbo się urwała, ale czy może to mieć wpływ na odpalanie? Odpaliłam jeszcze kilka razy w garażu, odpala ciężej, ale jak odpali silnik chodzi idealnie, żadnych hałasów, zarywania, falowania obrotów. Zacznę oczywiście od wymiany turbo, ale martwi mnie, czy ten problem z odpalaniem zniknie wraz z wymianą turbo…oczywiście żadnych błędów ani check engine nie wywaiło…
    Ostatnio edytowane przez Buka1985 ; 26-02-2023 o 21:33

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Czy auto jest po chip tuningu? To ważna informacja dla osoby, która powinna zacząć od diagnozy problemu.
    Nie wymieniał części na pałę.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    94

    Domyślnie

    Utrata mocy połączona z cięższym odpalaniem pachnie mi zawieszeniem EGR w pozycji otwartej. Chyba że jest zaślepiony, ale zaślepkę mogło wypalić po latach.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dale Zobacz post
    Utrata mocy połączona z cięższym odpalaniem pachnie mi zawieszeniem EGR w pozycji otwartej.
    Też bym szedł w tym kierunku

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Buka1985
    Dołączył
    02 2023
    Mieszka w
    Belgia
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.2 JTD
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Czy auto jest po chip tuningu? To ważna informacja dla osoby, która powinna zacząć od diagnozy problemu.
    Nie wymieniał części na pałę.
    Nie, nie była tuningowana. Turbina wyciągnięta, przy kręceniu osią czuć wyraźny opór, poza tym auto ma 195kkm więc tak czy inaczej czas na regenerację turbo. Na pierwszy rzut oka nie widać złamanych łopatek, ale jutro pojadę do gościa od turbin, poproszę żeby przy mnie rozkręcił upewnić się, czy nie ma czegoś w środku, nie chcę sama rozkręcać bo żeby dostać od niego zregenerowaną turbinę trzeba oddać starą, wolę oddać mu moją w całości…
    Poza tym wyciągam kolektor z tymi nieszczęsnymi klapami wirowymi, kolektor kupiłam jakieś pół roku temu z zamiarem wymiany dla świetego spokoju, jakoś nigdy nie było czasu, więc teraz już trzeba…
    Nie chcę wymieniać na palę, to są po prostu najbardziej prawdopodobne usterki, ewidentnie coś się urwało/ułamało, zostało przemielone lub przepchnięte dalej…
    DPF też wyciągnęłam, nic w nim nie ma, więc jest niestety możliwość, że to co się ułamało jest niestety w silniku, chociaż silnik po odpaleniu pracuje idealnie…

    - - - Updated - - -

    EGR nowy założony kilka miesięcy temu, poza tym nie ma kompletnie żadnych błędów na komputerze, no i ten hałas podczas usterki nie pasuje mi do zawieszonego EGR.
    Ostatnio edytowane przez Buka1985 ; 02-03-2023 o 19:09

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Buka1985
    Dołączył
    02 2023
    Mieszka w
    Belgia
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.2 JTD
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Buka1985 Zobacz post
    Nie, nie była tuningowana. Turbina wyciągnięta, przy kręceniu osią czuć wyraźny opór, poza tym auto ma 195kkm więc tak czy inaczej czas na regenerację turbo. Na pierwszy rzut oka nie widać złamanych łopatek, ale jutro pojadę do gościa od turbin, poproszę żeby przy mnie rozkręcił upewnić się, czy nie ma czegoś w środku, nie chcę sama rozkręcać bo żeby dostać od niego zregenerowaną turbinę trzeba oddać starą, wolę oddać mu moją w całości…
    Poza tym wyciągam kolektor z tymi nieszczęsnymi klapami wirowymi, kolektor kupiłam jakieś pół roku temu z zamiarem wymiany dla świetego spokoju, jakoś nigdy nie było czasu, więc teraz już trzeba…
    Nie chcę wymieniać na palę, to są po prostu najbardziej prawdopodobne usterki, ewidentnie coś się urwało/ułamało, zostało przemielone lub przepchnięte dalej…
    DPF też wyciągnęłam, nic w nim nie ma, więc jest niestety możliwość, że to co się ułamało jest niestety w silniku, chociaż silnik po odpaleniu pracuje idealnie…

    - - - Updated - - -

    EGR nowy założony kilka miesięcy temu, poza tym nie ma kompletnie żadnych błędów na komputerze, no i ten hałas podczas usterki nie pasuje mi do zawieszonego EGR.
    Przyczyna znaleziona, wyciągnęłam dziś kolektor, z 4 klap została 1, dwie ośki klap są tak zarośnięte całym syfem, że raczej nie stało się to podczas ostatniej jazdy, ale jedna jest ewidentnie świeża, ten hałas, który słyszałam to było pewnie mielenie jej gdzieś w samym silniku. Nie mam czasu rozbierać i remontować całego silnika, do żadnego garażu nie zaprowadzę gdyż belgijskim mechanikom ufam na tyle, że co najwyżej klocki hamulcowe dałabym im wymienić, Bella idzie niestety na żyletki

Podobne wątki

  1. [159] 1,9 JTDm Odpalanie jakby na 2x
    Utworzone przez lukkrk w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-06-2022, 06:58
  2. [159] 2.4 jtdm 200 KM - problem z turbo?
    Utworzone przez flix w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17-12-2021, 18:42
  3. 2.4 Jtdm poranne odpalanie
    Utworzone przez szprycha w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-10-2021, 12:31
  4. Problem z turbo 1,9 JTDm 150km 2007r
    Utworzone przez Dawid90 w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-03-2017, 12:11
  5. [159] Ciężkie odpalanie 1,9 JTDm
    Utworzone przez MARLEE w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 07-06-2013, 07:24

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory