Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Kolektor wydechowy od 146?

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar DaniioDTB
    Dołączył
    10 2006
    Mieszka w
    WZY
    Auto
    33 boxer dell'orto carbs
    Postów
    262

    Domyślnie Kolektor wydechowy od 146?

    Witam, być może ze względu na małe zainteresowanie tuningiem na forum alfaholików nikt mi nie odpowiedział na następujący temat http://www.forum.alfaholicy.org/tuni...lektorach.html .
    Jakie są różnice między tymi kolektorami i dlaczego pod względem kształtu są różne mimo że głowice zarówno w 33 jak i 146 8 zaworowych są takie same? Czy można coś zyskać na zmianie tego typu kolektorów : może dźwięk jest inny? inny przebieg momentu obrotowego? W jakiś danych widziałem że maksymalny moment obrotowy silnika w 146 1.7 16v boxer jest przy 4300 obrotów natomiast w 33 1.7 16v jest przy 4600 i jest o 3 niutonki wyższy

  2. #2
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    Solec Kujawski
    Auto
    33 Q4, 156 SW 2,4 JTD
    Postów
    379

    Domyślnie

    troche zle bo w 33 byly i takie i takie kolektory wydechowe. Bardziej wydajny jest podobno ten co sie rury krzyzuja to bylo jakos jesli sie nie myle ze sa tak ulozone bo przy wydechu przeciwnego cylindra ten pierwszy wyciaga spaliny z drugiego jak ten juz tez ma wydech i niby poprawia sie sprawnosc ale czy to prawda ;]

  3. #3
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Czudec ok. Rzeszowa
    Auto
    156 1.8 02'
    Postów
    170

    Domyślnie

    Czyli z tego Twojego zdjęcia wynika że mam zamontowany kolektorek od 146 (krzyżujący się) i problemu z wydalaniem spalin nie ma.

    Poprzedni właściciel miał najpierw standardowy od 33 - przegnił mu i wymienił na ten od 146. Mówił że ten od 146 ma lepsze "wyniki".
    Jest: 166 FL 2.4 2003 automat
    156 1.8 02' - ciągle w rodzinie

    Była: Alfa Romeo 166 2.4 JTD 2004 :]
    Była: Alfa Romeo 33 1.7 8v - perełka mua.
    Była: Alfa Romeo Gtv 2.0 TS 1999 :]

  4. #4
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar DaniioDTB
    Dołączył
    10 2006
    Mieszka w
    WZY
    Auto
    33 boxer dell'orto carbs
    Postów
    262

    Domyślnie

    No właśnie myślałem że znajdę na forum kogoś kto już przerabiał ten temat. Z tego co kiedyś czytałem( muszę poszukać tego artykuły w GT) to jakoś tłumaczyli tę zasadę ze spalinami.
    Ostatnio przypomniały mi się takie dwie sytuacje z kolektora:
    - pierwsza jest związana z Subaru, gdzie wydaje mi się że podobne do tego kolektora od 146 są kolektory od legancy, silnik chyba 2.0 i niektórzy w wolnossących Imprezach montują je by zyskać nieco z dźwięku Imprezy WRX/ STi
    - podobno w silnikach t.s. 2.0 montowanych w 145/146 QV/Ti montowali kolektor który nadawał jakieś dynamiki spalin i tak podobno zrobili ze 150 te 155 KM , być może ten kolektor również był taką przeplatanką jak ten od boxera 146?

  5. #5
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Czudec ok. Rzeszowa
    Auto
    156 1.8 02'
    Postów
    170

    Domyślnie

    Dźwięk jak WRC - tak, z tym się zgodzę (nawet "strzela" czasem z rury )

    Ja osobiście nie mam porównania mocy przy tych dwóch kolektorach więc Ci nie pomogę. Ale fakt faktem odpowiednie odprowadzenie spalin to podstawa, bo albo "przymuli" albo "da kopa"

    A co do subaru - nie wiem czy to nie tak wygląda kolektor subaru .
    Jest: 166 FL 2.4 2003 automat
    156 1.8 02' - ciągle w rodzinie

    Była: Alfa Romeo 166 2.4 JTD 2004 :]
    Była: Alfa Romeo 33 1.7 8v - perełka mua.
    Była: Alfa Romeo Gtv 2.0 TS 1999 :]

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fafa
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Knurów/Mysłowice
    Auto
    RWD & FWD & Q4
    Postów
    304

    Domyślnie

    BTW ktoś pomysł gdzie można ten niby ze 146 nabyć w Polsce nowy poza ASO (cos 1700 pln, jeśli jeszcze są dostępne)?

    Moja 33 ma właśnie taki model (z katalizatorem) ale z powodu rozlatujących się osłon termicznych, które nie spawam co mniej więcej miesiąc mam szczerą ochotę go wymienić.

    Z tego co się orientowałem, tez standardowy któryś z polskich producentów produkuje. Pytanie tylko czy będzie pasował pod wersję z sondą lambda?

    A może tylko pozbyć się samych osłon termicznych? Trochę mam stracha, że coś bym przypalił...
    33 1.7IE 8v Mirto Verde; 75 1.8 ie Rosso Alfa; 159 SW JTDm Q4 Nero Carbonio Met. & Poltrona Frau inside
    Ypsilon 0.9 TA BiColore Platinum
    było: 147 Selespeed, 146 1.6 TS

  7. #7
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar DaniioDTB
    Dołączył
    10 2006
    Mieszka w
    WZY
    Auto
    33 boxer dell'orto carbs
    Postów
    262

    Domyślnie

    Ja mam taki jak ten co podałem że jako ten od 33 i było w nim miejsce na sonde. Z tym że ja posiadam kolektor od 16v.

    Ostatnio posiedziałem w netcie właśnie w poszukiwaniu informacji na temat kolektorów wydechowych. Z tego co się zorientowałem to obydwa te kolektory to konstrukcje tzw. 4-2-1. Z tym że ten od 146 ma różnej długości rury po obydwu stronach. Podobno najdłuższa rura przypada na 1 cylinder, na 2 i 3 przypadają rury o podobnej długości a na 4 rura od kolektora jest najkrótsza. Podobno taki wydech poprawia maksymalny moment obrotowy który staje się dostępny wcześniej niż w systemie 4-1.

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    Solec Kujawski
    Auto
    33 Q4, 156 SW 2,4 JTD
    Postów
    379

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafa Zobacz post
    BTW ktoś pomysł gdzie można ten niby ze 146 nabyć w Polsce nowy poza ASO (cos 1700 pln, jeśli jeszcze są dostępne)?

    Moja 33 ma właśnie taki model (z katalizatorem) ale z powodu rozlatujących się osłon termicznych, które nie spawam co mniej więcej miesiąc mam szczerą ochotę go wymienić.

    Z tego co się orientowałem, tez standardowy któryś z polskich producentów produkuje. Pytanie tylko czy będzie pasował pod wersję z sondą lambda?

    A może tylko pozbyć się samych osłon termicznych? Trochę mam stracha, że coś bym przypalił...
    katalizator powinien byc w czesci srodkowej a nie na stale z kolektorem wydechowym i sonda przychodzi przed katalizatorem w wydech srodkowy. Spokojnie mozesz oslony posciagac, ja w kazdej 33 je wywalam bo mi brzecza ;] i nic sie nie dzieje. Ja mam taki pokrecony kolektor z 33 w miare stanie wiec moge tanio oddac ;]

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fafa
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Knurów/Mysłowice
    Auto
    RWD & FWD & Q4
    Postów
    304

    Domyślnie

    Cytat Napisał _zagiel_ Zobacz post
    katalizator powinien byc w czesci srodkowej a nie na stale z kolektorem wydechowym i sonda przychodzi przed katalizatorem w wydech srodkowy. Spokojnie mozesz oslony posciagac, ja w kazdej 33 je wywalam bo mi brzecza ;] i nic sie nie dzieje. Ja mam taki pokrecony kolektor z 33 w miare stanie wiec moge tanio oddac ;]

    Z sondą to wiem, tylko nie byłem właśnie pewny czy same kolektory nie różnią się w wersji z i bez s.l.

    Właśnie co do tych osłon - na 100% po ich zdjęciu nic Ci się nie przegrzewa? Ja najchętniej bym je po prostu wyrzucił i po sprawie. Ewentualnie owinął taśmą, którą stosują w sporcie do izolacji kolektorów. Ale po pierwsze nie bardzo wiem jaką by ona miała wytrzymałość w kontakcie z polskimi warunkami zimowymi, po drugie zapewne cena będzie spora, po trzecie czy to w ogóle potrzebne.

    Co do kolektora - zastanowię się. Póki co sprawdzam za ile mógłbym stać się właścicielem nowego
    33 1.7IE 8v Mirto Verde; 75 1.8 ie Rosso Alfa; 159 SW JTDm Q4 Nero Carbonio Met. & Poltrona Frau inside
    Ypsilon 0.9 TA BiColore Platinum
    było: 147 Selespeed, 146 1.6 TS

Podobne wątki

  1. Kolektor wydechowy 156 2,0 ts
    Utworzone przez alfa 156 2,0 ts w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-10-2011, 15:07
  2. Kolektor wydechowy w 1.8 TS
    Utworzone przez KornelPL w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-05-2011, 17:27
  3. Kolektor wydechowy
    Utworzone przez Lukasz A. w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-07-2008, 16:40

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory