Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Temat: VDC / Hill Holder Unavailable - czyżby problem rozwiązany ???

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie VDC / Hill Holder Unavailable - czyżby problem rozwiązany ???

    Po niedawnym zakupie AR 159 przywitał mnie po około 150 przejechanych km, komunikat VDC... i tak dalej, wszyscy wiedzą o co chodzi. I tak jeszcze ze 3 razy, teraz wiem dlaczego gościu sprzedał... Postanowiłem sprawdzić o co w tym chodzi a więc, najpierw FES ale niewiele mi podpowiedział, potem demontaż wyłącznika (czujnika) pedału sprzęgła, rozebrany na czynniki pierwsze nie stwierdziłem żadnych powodów dla których, to on miał by być sprawcą problemów z VDC ( styki czyste, sprężynki całe, przy pełnym wciskaniu i wyciskaniu miernik odzczytuje prawidłowo pozycję 0/1), więc zacząłem analizować dalej i skupiłem się na owym pedale sprzęgła, zauważyłem, że pedał sprzęgła w pozycji ,,swobodnej'' (czyli go, nie naciskamy) ma pewien nieduży luz, na oko rzędu 0,5 do 1,0 cm i pomyślałem, że istnieje możliwość, że ten luz może przyczyniać się do nazwijmy to ,,niecałkowitego'' rozłączenia styków wyłącznika sprzęgła i stąd pojawia się komunikat VDC / Hill Holder Unavailable, ...do końca sam nie byłem tą teorią przekonany, ale w głowie krążyła myśl o jednej próbie, wydłużę trzpień wyłącznika sprzęgła, tak aby luz pedału sprzęgła nie wpływał na działanie wyłącznika, tzn, wycikał go bardziej niż dotychczas.
    Wymontowałem wyłącznik (jakaś 1 min. roboty) i przewierciłem trzpień wyłacznika tak aby zrobić prowadzenie dla blachowkręta (M3), którego miałem pod ręką w garażu, potem wkręciłem blachowkręta i zamontowałem na miejsce. Przejechałem właśnie 1000 km po tej robocie i ani razu nie wyskoczył mi komunikat. Co o tym mysleć ???
    Albo cud albo sedno sprawy. Temat zostawiam otwarty i przede wszystkim jako rozwojowy, sprawdzajcie także u siebie czy to rozwiązanie działa, wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.

    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140510_113919.jpg
Wyświetleń:	1207
Rozmiar:	154.4 KB
ID:	131371  

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar murgal
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Sandomierz/Wrocław
    Auto
    159 2.4 Berlina
    Postów
    1,071

    Domyślnie

    Co ci powiedział FES? Połącz się z ABSem i tam będziesz znał odpowiedź.
    Moje wściekłe 2.4

    Budowa stron internetowych, sklepów itd. > Maniak Design Studio

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,607

    Domyślnie

    To może być rozwiązanie. Podobny problem zdarza się w innych autach przy tempomacie. Tempomat jest automatycznie rozłączany gdy dostanie sygnał z ruszonego pedału sprzęgła lub hamulca (czyli czujnik wykrywa wciśnięty pedał). Efekt tylko jest taki że nie załączysz tempomatu. Nie znam genezy VDC ale jak najbardziej to brzmi rozsądnie. Skoro "widzi" wciśnięte sprzęgło (pomimo że tak nie jest) to może to się czasami gryźć. Pytanie tylko czemu błąd wywalał sporadycznie skoro luz był ciągły i tak duży? Może konflikt systemowy powstawał tylko przy pewnej kombinacji. Np wywala błąd bo głupieje jak ostro przyspieszasz a ecu widzi wciśnięte sprzęgło. To jedna z hipotez.

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Nie chcę Cie zasmucić, ale...
    Miałem też błąd z tego właśnie stycznika. Wymieniłem go i ten błąd się już nie pojawia.
    Ale jeśli masz naraz błędy z hill holdera oraz vdc to podłącz kompa i się dowiesz. U mnie sypnęło błędami z czujnika ABS oraz skrętu. Po czym samo się naprawiło i od pewnego czasu jest spokój. Kwestia braku kontaktu albo woda podeszła...
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar FISHA159JTDM
    Dołączył
    02 2012
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v 150KM Lusso 2008 UK
    Postów
    305

    Domyślnie

    Ten czujnik ma regulacje dlugosci trzpienia, tak samo jak czujnik hamulca.
    Pozdrawiam

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie

    FES u mnie nic nie pomógł, dlatego, że błąd się nie zapisał w programie. Objawy były takie, że tylko na zestawie wskaźników pojawiała się informacja i po jakimś czasie, albo w trakcie jazdy albo po wyłączeniu błędu już nie było, podsumowująć samo się psuło, samo się naprawiało. Wyłącznika nie wymieniałem, po po otwarciu go stwierdziłem, że tam nie ma prawa nic się zepsuć, najzwyklejsze styki, więć nie widziałem sensu zakupu nowego. Ja zgodzę się z kolegą marek230482, że to może, zaznaczam może, być błąd ,,systemowy'' czy też elektroniczny, dotknęło, musnęło, zaiskrzyło, raz sygnał dostanie innym razem nie i stąd takie wariacje. Zaznaczam, że nie twierdzę, że znalazłem przyczynę, ale tak jak pisałem wcześniej po przejechaniu około 1000 km z tym co zrobiłem, ani razu nie pokazał się błąd VDC,HILL itp., jeśli się pokaże to zamelduję. Na pewno jeśli FES pokazuje zapisany błąd, to też bym zaczynał od wyeliminowania tego co się zapisało w pamięci, tyle tylko, że ja miałem zero błędów.

    Co do regulacji trzpienia, to albo coś przeoczyłem albo takiej regulacji nie ma, miałem wyłącznik rozebrany i nic takiego nie zauważyłem, ew. regulacja jest bardzo znikoma (niewystarczająca). Nie pamiętam.

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar wojtekf
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    159 2.2 JTS (była)
    Postów
    1,435

    Domyślnie

    U mnie pojawiało się Hill holder not available w dziwnych momentach - raz po gwałtownym hamowaniu, raz na dziurze na remontowanej Mogilskiej. Towarzyszył temu inny objaw (równie nieregularny) - brak możliwości uruchomienia silnika z wciśniętym sprzęgłem, musiałem wciskać hamulec (inaczej dłuższe przytrzymanie Start/Stop wyłączało całkowicie elektrykę). Komputer (z tego co pamiętam, to konkretnie centralka ABS) miał jednak zapisany błąd czujnika położenia sprzęgła, po wymianie czujnika nastał spokój.

  8. #8
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,607

    Domyślnie

    Cytat Napisał carramba Zobacz post
    Na pewno jeśli FES pokazuje zapisany błąd, to też bym zaczynał od wyeliminowania tego co się zapisało w pamięci, tyle tylko, że ja miałem zero błędów.
    Świeci się kontrolka a nie zapisuje błędu??? Gdyby nie to że 159 ma CAN to bym w ciemno Ci pisał że robi Ci się zwarcie na zegarach i zapala Ci się kontrolka a przy CAN`ie to chyba nie jest możliwe...... nie mam pewności.

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar interside
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Biłgoraj
    Auto
    AR 159SW 1,9jtdm 8v
    Postów
    541

    Domyślnie

    Taki wkręt to troszkę jak druciarstwo. a błąd najczęściej pojawia się przy słabym akumulatorze.

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar wojtekf
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    159 2.2 JTS (była)
    Postów
    1,435

    Domyślnie

    Cytat Napisał carramba Zobacz post
    FES u mnie nic nie pomógł, dlatego, że błąd się nie zapisał w programie. Objawy były takie, że tylko na zestawie wskaźników pojawiała się informacja i po jakimś czasie, albo w trakcie jazdy albo po wyłączeniu błędu już nie było, podsumowująć samo się psuło, samo się naprawiało.
    Błąd czujnika położenia sprzęgła to nie jest błąd typu Check Engine, zapisuje się w centralce ABS. U mnie były komunikaty, w komputerze zero błędów, dopiero połączenie z ABS pokazało cokolwiek.

Podobne wątki

  1. [159] Problemy z VDC, ABS, hill holder (VDC / hill holder unavailable)
    Utworzone przez predki666 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 235
    Ostatni post / autor: 27-09-2023, 13:26
  2. [MiTo] ASR unavailable, VDC unavailable, Hill Hollder unavailable, check engine
    Utworzone przez clucha w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 17-04-2021, 09:25
  3. [159] VDC / Hill Holder Unavailable. Consult Handbook
    Utworzone przez berez w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 11-07-2019, 12:08
  4. [159] hill holder unavailable
    Utworzone przez teologik w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 06-03-2019, 18:08
  5. [159] [159] Problemy z VDC, ABS, hill holder (VDC / hill holder unavailable) nie odpala
    Utworzone przez arci22 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-10-2014, 21:50

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory