Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Temat: 2x problemy. Skrzynia biegów orazi "chrobotanie" czegoś

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    POZnan*
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 8v 120km, Focus mk2 1.6 tdci 90km
    Postów
    101

    Domyślnie 2x problemy. Skrzynia biegów orazi "chrobotanie" czegoś

    Witam,

    parę kilometrów kulnięte i pewne sprawy nie dają mi spokoju.

    1. Zmiana biegów, a raczej odgłosy temu towarzyszące.
    Wydaje mi się, że gdy zrobiło się upalnie to skrzynia biegów zaczęła wydawać różnego rodzaju dźwięki. Przy zmianie biegu...tzn...ehhh....opiszę to łopatologicznie-.-
    Wciskam sprzęgło, łapię za drążek, wbijam wyższy bieg -> tutaj pojawiają się te odgłosy. Słychać cichutko, ale jednak, dźwięki "pracy" skrzyni podczas tej czynności. Nie stuki itp tylko jak to co ma wskoczyć gdzieś to wskakuje, co ma przeskoczyć to przeskakuje itp xD. Tak jakby nie było żadnej osłony akustycznej pomiędzy mną, a skrzynią. Wcześniej...tzn jak było zimno i zapewne olej był gęstszy to takich dźwięków nie uświadczyłem(przynajmniej tak mi się wydaje...lub może nie zwracałem na to uwagi?)
    Coś jest nie tak czy też coś tam dobiega do Waszych uszu?
    Dodam iż nie jest to nic niepokojącego ani specjalnie dokuczającego. Po prostu odgłos jak każdy inny, ale np w Fordzie Focusie 2 nie ma mowy o tego typu odgłosach(pod tym względem to niestety jest to niebo, a ziemia...)

    2. Chrobotanie czegoś, gdzieś
    Podczas jazdy przy prędkości nie przekraczającej 20km/h, ale i nie mniejszej niż 5/7km czy to na 1 czy na 2 biegu słychać coś jakby obcieranie się delikatne czegoś o coś, np koła(opony) o jakiś plastik. Dźwięk ten jest pulsacyjny i odpowiada częstotliwości obracającego się koła...tzn jeśli zaznaczymy pkt A na oponie to za każdym razem, gdy wykona pełen obrót to coś zachrobocze. Nie głośno, ale jednak...za pierwszym razem gdy dotarło to do moich uszu porównałem to z jedzeniem chipsów xd
    Oponę obcierającą o coś wykluczam ponieważ wydaje mi się, że było by to słychać również przy wyższych prędkościach jak i nic nigdzie nie widać by jakiś plastik odstawał który powodowałby ten odgłos. No i obojętnie czy jadę na wprost czy skręcam to dźwięk jest cały czas taki sam.
    Jakieś sugestie?;p


    Wybaczcie mi, że tak zapewne błahe rzeczy tutaj opisałem tak łopatologicznie, ale nie potrafię opisać krócej tych zjawisk^^
    Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi co to może być...będę na bieżąco starał się diagnozować problem ^^



    Pozdrawiam serdecznie
    Ostatnio edytowane przez Scorpio ; 23-07-2014 o 23:36

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Ad. 1. Nie przejmuj się, u mnie też mechanizm pracuje niezbyt cicho. Tj. przy niższych prędkościach słychać "klikanie" po wybraniu przełożenia. To chyba normalka.
    Ad. 2. Łożysko podpory prawej półosi.

    Czytaj:
    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...ry_polosi.html
    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...rzy_gazie.html
    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...zas_jazdy.html
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    POZnan*
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 8v 120km, Focus mk2 1.6 tdci 90km
    Postów
    101

    Domyślnie

    Dziękować za odpowiedź.
    Czyli:
    Ad.1
    czyli tttm?;p Słabo trochę jak na tą klasę auta, ale cóż...widać na tym przykładzie, że powiedzenia i stereotypy można głęboko zakopać...np. "Ford gówna wort...", a w porównaniu do Alfy to niestety jest mega różnica w jakości wykonania niektórych elementów

    Ad.2
    Widzę, że jesteś pewny na 100% Muszę do mechów podjechać by się tym zajęli bo niedługo parę młodą będę wiózł i lepiej żeby nic nie hałasowało^^
    I dziękować za podrzucenie linków do tematów.
    Dwa znalazłem na forum(na smartfonie trochę niewygodnie mi się tego szuka), ale nie było w nich żadnego rozwiązania...

    Za jakiś czas dam znać co i jak z tym chrobotaniem.


    Pozdrawiam

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Scorpio Zobacz post
    czyli tttm?;p Słabo trochę jak na tą klasę auta, ale cóż...widać na tym przykładzie, że powiedzenia i stereotypy można głęboko zakopać...np. "Ford gówna wort...", a w porównaniu do Alfy to niestety jest mega różnica w jakości wykonania niektórych elementów
    AR 159 to auto ze sportowym zacięciem, więc nie spodziewaj się limuzyny
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    POZnan*
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 8v 120km, Focus mk2 1.6 tdci 90km
    Postów
    101

    Domyślnie

    czytając Twój post przypomniała mi się jazda nissanem 350z oraz toyota celica...obydwa ze sportowym zacięciem...odmiennej klasy...i w obydwu przypadkach bałem się, że na zakręcie wylecę z auta razem z fotelem, a na większych nierównościach zamiast zmieniać biegi to trzymałem śrubokręt by szybko dokręcać śrubki xD
    To niech Ci będzie, że jeśli jest "sportowym" wozem to musi trzeszczeć i chrobotać xD

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar marcingoleniow
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150 km
    Postów
    1,188

    Domyślnie

    Odnośnie odgłosów ze skrzyni biegów to na początek wymienił bym olej jeśli nie był wymieniany ostatnio. Producent pisze, że się nie wymienia oleju ale ja wymieniłem po 120 tys i słyszę efekty np drugi bieg czasami zgrzytał przy zmianie a teraz nie zgrzyta. Przed wymianą podjedź wcześniej do mechanika i niech Ci obejrzy uszczelniacze półosi w skrzyni czy nie ciekną lub pocą się bo może od razu przy wymianie oleju wymienisz uszczelniacze.

  7. #7
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    POZnan*
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 8v 120km, Focus mk2 1.6 tdci 90km
    Postów
    101

    Domyślnie

    a ile taka przyjemność kosztuje? tzn sama wymiana oleju? Raczej jest to bardziej skomplikowane niż wymiana oleju silnikowego?;p
    No i podejrzewam, że nigdy olej w skrzyni nie był wymieniany...a 200k na liczniku prawie już jest.
    Zaczynam już robić listę co ma sprawdzić mechanik
    Coś czuje, że auto będzie niedługo jak nówka xd

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar marcingoleniow
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150 km
    Postów
    1,188

    Domyślnie

    Cytat Napisał Scorpio Zobacz post
    a ile taka przyjemność kosztuje? tzn sama wymiana oleju? Raczej jest to bardziej skomplikowane niż wymiana oleju silnikowego?;p
    No i podejrzewam, że nigdy olej w skrzyni nie był wymieniany...a 200k na liczniku prawie już jest.
    Zaczynam już robić listę co ma sprawdzić mechanik
    Coś czuje, że auto będzie niedługo jak nówka xd
    Jak nie był wymieniany to koniecznie wymień. Litr Tutelli kosztował chyba 60 zł. Wchodzą przy wymianie 2 litry ale niektórzy mechanicy zatykają otwór przelewowy i dolewają 0,2-0,3 litra. Sama wymiana trwa tyle co wymiana oleju w silniku i jest tak samo skomplikowana

    Dodano po 3 minutes:

    lektura dla zainteresowanych . Trochę temat się rozwinął.
    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...ni_biegow.html
    Ostatnio edytowane przez marcingoleniow ; 24-07-2014 o 14:01 Powód: Dodano

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Wymiana oleju w skrzyni to dobra sprawa. U mnie działanie mechanizmu uległo poprawie (m.in. dwójka przestała haczyć przy wbijaniu), może też dlatego że dolałem ceramizer.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    POZnan*
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 8v 120km, Focus mk2 1.6 tdci 90km
    Postów
    101

    Domyślnie

    Ok. To wymiana oleju w skrzyni na pewno wleci w next tygodniu. Mam jeszcze nadzieje, ze moj mech ogarnie temat chrobotania bez rozbiorki calego auta...oczywiscie go nakieruje na lozysko polosi, ale wiecie jak to jest xdI pytanie...ceramizer duzo daje? Oplaca sie go dodawac? P.s wybaczcie za brak pl znakow...uciazliwe jest pisanie na komorce :p

Podobne wątki

  1. 2 x 17" Alfa i ACE Spider 5 x 98 orazi 18" Mille Miglia 5x100
    Utworzone przez JackDaniels w dziale Sprzedam części
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-04-2012, 20:01
  2. [159] Słyszę "chrobotanie" na pedale hamulca
    Utworzone przez mariuszoles w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 08-02-2012, 08:30
  3. dziwne "chrobotanie"
    Utworzone przez krystian147jtd w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 07-02-2012, 21:04
  4. [159] Czy Wasza skrzynia biegów "miauczy"
    Utworzone przez coolman w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 12-12-2011, 18:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory