Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: 2.4 210KM Układ wspomagania/piszczenie pompy/skręcanie kołami/wycieka olej - ?!

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Auto
    159 2.4 210km
    Postów
    104

    Domyślnie 2.4 210KM Układ wspomagania/piszczenie pompy/skręcanie kołami/wycieka olej - ?!

    Witam. Panowie, grubsza sprawa. Mój poprzedni temat o pęknięciu węża wspomagania, można wsadzić między bajki, teraz już jest coś tak spieprzone, że mój mechanik na mnie popatrzył i zrezygnowany powiedział, żebym zadzwonił po egzorcystę (serio).

    Opiszę historię od początku do końca, od objawów, po zachowanie i wstępne diagnozy.

    Zacznijmy od początku, kupiłem sobie Alfę 3 tygodnie temu - stan igła, zero rdzy, trochę rys, silnik czysty, cena całkiem akceptowalna, sprawdziłem poziom płynów (olej silnika zalany do maksa, olej w zbiorniczku wspomagania w kolorze czerwono-czarnym, ale był klarowny i było go w połowie między min i max). Po kupnie zrobiłem autem ok. 400 kilometrów i sprawdziłem sobie, czy coś wycieka w okolicach silnika czy turbiny, ale ku mojej uciesze - nie. Postanowiłem jeszcze przed wymianą filtrów i olejów zrobić 100 kilometrową wycieczkę do koleżanki (oczywiście, w między czasie miałem krótsze bądź dłuższe wycieczki).

    I tutaj pierwszy problem:

    1. odpalam jak gdyby nigdy nic Alfę rano i obudził mnie pisk, pisk ślizgającego paska. Pisk zmniejszał się przy dodawaniu gazu i wracał gdy odjąłem gazu. Myślałem, że to dlatego, że Alfa stała przez noc na dworze i była całą pokryta rosą. Pojechałem do fryzjera 3 kilometry dalej, po wizycie u fryzjera, uruchomiłem samochód, tym razem bez pisku.

    I w tym momencie wybrałem się na 100 kilometrową przejażdżkę. Bez jakichkolwiek pisków, dźwięków, niczego. Następnego dnia, rano, chciałem pojechać do mechanika, wymienić w końcu filtry i oleje. I tu pojawia się drugi problem.

    2. Odpalam Alfę rano, tym razem stała w garażu i pojawił się znowu pisk, pisk specyficzny, pisk, który wydaje zapowietrzona pompa, a pozna go każdy kto ma w domu centralne. Otworzyłem maskę, przysłuchałem się lepiej i faktycznie - piszczy pompa od wspomagania, zapowietrzona, wręcz brzęczy metalem. Dźwięk ten ustał dopiero po zrobieniu ok. 15 kilometrów. Ustał, co jest już ULTRA dziwne po tym, co się okazało dalej...

    Więc, rozgrzałem auto by olej silnika dobrze ściekł, pojechałem do mechanika. Gdy do niego już przyjechałem, pompa przestała piszczeć, wymieniliśmy filtry, oleje (swoją drogą, miałem kiepa w osłonie filtrze powietrza, rzekłbym - grubo) i pojechaliśmy się spokojnie przewieść, żeby dobrze zalać filtr oleju i paliwowy, no i dolać do silnika to, co tam dobrze wcieknie. I tu zaczął się problem numer trzy.

    3. W pewnym momencie przejażdżki, pompa znowu się odezwała, na co zwróciłem uwagę mechanikowi. W pewnym momencie musiałem zawrócić, wychylając koła maksymalnie w lewą stronę i tutaj zdarzyło się apogeum pisku - było to tak słychać (pompę), że aż strach, pojechałem do mechanika czym prędzej. Otwarliśmy maskę i zaczęliśmy sprawdzać układ wspomagania:
    a) w zbiorniku wspomagania poziom oleju spadł sporo poniżej MINIMUM (czyli w akcji zaginęło ok. 0.5L oleju...)
    b) myśleliśmy, że mamy wyciek na wężach (i że ciśnienie z węża wyrzuca olej na pasek wielorowkowy), gdyż były MOKRE od spodu, mechanik wziął wsadził tam jakoś rękę i wyciągnął dosłownie rękę morką, aż mu olej ściekał po palcach, wytarł je dobrze, po czym kazał mi skręcać kołami od lewa do prawa (maksymalne wychylenie)
    c) tym razem, przy każdym wychyleniu lewo/prawo było słychać pompę jeszcze bardziej, z wręcz metalicznym dźwiękiem, ale wyraźnie pompę
    d) węże znowu były mokre od spodu, sprawdziliśmy olej w zbiorniku i było go jeszcze trochę mniej, ale był bardzo mocno spieniony

    Tutaj mam zdjęcie węża, który miał być najprawdopodobniej przebity:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20170312_11_17_56_Pro[1].jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	74.3 KB
ID:	224200Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20170312_11_18_02_Pro[1].jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	76.5 KB
ID:	224201

    No to wziąłem się do myślenia, jak to naprawić, kupiłem sobie kawałek rurki 16mm, kupiłem sobie do tego nypel i obręcze zaciskane śrubą, no i do tego nowy olej - Elfa, też czerwony. Ale zanim zabrałem się do cięcia węży, postanowiłem je jeszcze ściągnąć (zlewając cały olej) i napompować je powietrzem (były zanurzone w wodzie), żeby zobaczyć który dokładnie jest przebity i w którym dokładnie miejscu. I tutaj jest największe zdziwienie dzisiejszego dnia, wpakowałem tam 4 atmosfery i ani jeden wąż nie uronił chociaż bąbelka. No to stwierdziłem, że grubo, aż mnie serce zabolało. Miało być łatwo i przyjemnie, a tutaj - NIESPODZIANKA. No to postanowiłem wlać stary olej, dolać trochę nowego i pokręcić kierownicą patrząc, gdzie mam jakiś wyciek. I tu zaczyna się problem numer cztery.

    4. Jedyny wyciek, z układu wspomagania jaki udało mi się zlokalizować (i to dość obfity wyciek), jest na stalowej rurce, widocznej na tych zdjęciach:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20170317_21_48_18_Pro[1].jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	53.3 KB
ID:	224202Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20170317_21_48_29_Pro[1].jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	68.5 KB
ID:	224203Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20170317_21_48_38_Pro[1].jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	66.7 KB
ID:	224204

    I jest to najprawdopodobniej rurka numer 2 z tego obrazka: https://www.fiat-autoparts.com/pl/ka...pomagania-kier

    Różnica jest taka, że u mnie ta rurka nie jest przykręcana śrubą od góry do pompy wspomagania (tak, jakby padała prostopadle), tylko jest poprowadzona pod dolotem powietrza i wchodzi na śrubę od prawego boku (pada równolegle). Wyciek jest dokładnie na tym krótkim odcinku, gdzie rurka jest zakuwana (tuż nad pompą), jest tam taka czarna siatka i tam wycieka dosyć sporo tego oleju od górnego i dolnego przyłącza tej czarnej siatki. I tu mam pytanie - czy tam ten wyciek oleju ma być po prostu? Bo wziąłem to obłożyłem i zacisnąłem gumą jak na razie, żeby być mobilnym i nie zajechać pompy...

    Tyle tylko, że jest to najbardziej nietypowa rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem, bo - dlaczego węże były mokre i to OD SPODU? Nawet jeżeli pompa się zapowietrzała, spieniała olej i wypychała przez tą stalową rurkę spieniony olej, to dlaczego NIC obok nie jest mokre? Mokre były TYLKO węże... Poza tym, gdzie się podziało 0.5 litra oleju? Przejrzałem cały silnik, część po części, nie ma ani śladu innego wycieku oleju, tak samo jak nie ma go na dolnej osłonie silnika. 0.5 litra oleju wspomagania wyparowało... ale mniejsza, wracam do historii.

    Tak więc, "tamując" trochę ten wyciek, wymieniłem tym razem cały olej. Pompa działa cicho, tylko że... właśnie, coś jest mocno nie tak i tu przechodzimy do problemu piątego.

    5. Pompa działa cicho, nie słychać żeby pracowała przy kręceniu kołami, NO CHYBA, że wykręcę koła maksymalnie w prawo bądź w lewo, wtedy pojawia się stary znajomy, dźwięk zapowietrzonej pompki, albo metalicznego tarcia, albo czegoś, w każdym bądź razie pojawia się tylko przy wykręconych maksymalnie kołach (wcześniej, po zakupie tego nie było) i jestem pewny, że to pompa. Skąd ta pewność? Zawołałem kolegę, żeby mi pokręcił kołami, żebym zobaczył co się dzieje - mój "zatamowany" wyciek dalej jest, gdy koła zostaną wykręcone maksymalnie (i tylko wtedy), ale nie dość tego to ciśnienie w układzie wzrasta chyba do niebotycznych rozmiarów, bo tą strzeloną stalową rurką wręcz szarpie, jakby ją chciało wyrwać. Po dłuższych testach zauważyłem jeszcze coś - w momencie kiedy mam proste koła i delikatnie je skręcam w prawo bądź w lewo, pojawia się również dźwięk, którego wcześniej nie było - taki ciężki, jak gdyby tarły opony albo jakaś guma, ale ten dźwięk jest niski, taki, na prawdę trudno to opisać, nie jest głośny i pojawia się tylko przy DELIKATNYM skręceniu kół w lewo i w prawo (i trwa w momencie, gdy kręcę kierownicą), gdy zdecyduje się je wykręcić bardziej, dźwięk się ten nie pojawia (pojawia się w początkowym zakresie ruchu, potem już nie, aż do momentu osiągnięcia maksymalnego skrętu - gdzie słychać wyrywającą stalową rurkę pompę).

    I moje pytanie jest takie - o co tu do jasnej cholery chodzi?! Maglownica, zbiornik, pompa, rury - wszystko do wymiany?!

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Obejrzałeś dokładnie maglownicę czy nie cieknie z którejś strony?
    U mnie wąż na pierwszym zdjęciu był od dołu sparciały. Wycieku nie było, bo to na ssaniu, ale pompa ciagnęła powietrze i płyn w zbiorniczku bardzo się pienił.
    Co do węża nr 2 - jeśli cieknie to koniecznie wymień!! Żadne wycieki nie są akceptowalne. Nie wiem jak jest dokładnie w 2.4, ale wygląda mi na to, że w śrubie mocującej ten przewód jest zawór zwrotny. Ten zawór mógł się zblokować i stąd masz piski przy maksymalnym skręcie. Wymień na nowy razem z tym cieknącym przewodem (nowe przewody są bardzo drogie, może jakaś firma go naprawi).
    I na koniec dobra rada - nie dolewaj nowego płynu do starego, bo potem będą jaja. Najlepiej od razu wymień cały płyn w układzie.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Auto
    159 2.4 210km
    Postów
    104

    Domyślnie

    "I na koniec dobra rada - nie dolewaj nowego płynu do starego, bo potem będą jaja."

    To było tylko do testów, żeby znaleźć w ogóle ten wyciek i to na mniej niż 5 minut. Teraz płyn jest cały nowy

    "Wymień na nowy "

    Możesz mi dać numer tego zaworu albo link i cyfrę na fiat autoparts?

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał gziemzik Zobacz post
    "I na koniec dobra rada - nie dolewaj nowego płynu do starego, bo potem będą jaja."

    To było tylko do testów, żeby znaleźć w ogóle ten wyciek i to na mniej niż 5 minut. Teraz płyn jest cały nowy

    "Wymień na nowy "

    Możesz mi dać numer tego zaworu albo link i cyfrę na fiat autoparts?
    Znalazłem coś takiego
    https://www.fiat-autoparts.com/pl/ka...omaganiem-kier
    Na rysunku masz trzech podejrzanych - nr 7, nr 10 oraz nr 19. Nie wiem gdzie ten zawór znajduje się w 2.4. U mnie znajduje się przy maglownicy. Wygląda tak: http://www.forum.alfaholicy.org/159_...ml#post1843359

    W razie czego w normalnej cenie ten zawór możesz zamówić na autosklep24.pl (kolega Gepard na forum), bo widzę, że Litwini powariowali.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2022
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDM
    Postów
    1

    Domyślnie pisk pompy wspomagania 2.4 jtdm

    Witam , podepnę sie pod temat problemów we wspomaganiem , u mnie problem polega na piszczeniu pompy wspomagania na postoju ( wolnych obrotach ) wystarczy lekko zakręcić w lewo bądz prawo pisk zanika , dodam jeszcze że wspomagania zbyt lekko nie chodzi , na postoju czuć dosyć mocne opory , wymieniona maglownica , nowa pompa wspomagania , płyn ATF dextron III , wycieków brak oraz wyrzucone sitko ze zbiorniczka , może ktoś przerabiał ten temat ?

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    SŁOPNICE
    Auto
    Giulia 2.0 280KM Q4 TI Veloce - była Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 200KM EGR i DPF off
    Postów
    1,086

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2408 Zobacz post
    Witam , podepnę sie pod temat problemów we wspomaganiem , u mnie problem polega na piszczeniu pompy wspomagania na postoju ( wolnych obrotach ) wystarczy lekko zakręcić w lewo bądz prawo pisk zanika , dodam jeszcze że wspomagania zbyt lekko nie chodzi , na postoju czuć dosyć mocne opory , wymieniona maglownica , nowa pompa wspomagania , płyn ATF dextron III , wycieków brak oraz wyrzucone sitko ze zbiorniczka , może ktoś przerabiał ten temat ?
    A jaki wąż zamontowałeś ??? Nowy oryginalny czy zamiennik ??? Czy może wszystko zostawiłeś na starym wężu , bo nie ciekł ???

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 jtdm 210km Wąż wspomagania - nie mogę znaleźć :/
    Utworzone przez gziemzik w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-03-2017, 08:19
  2. [146] Olej pompy wspomagania, wymiana
    Utworzone przez PiotrasPoznan w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-08-2014, 12:29
  3. Dziwne piszczenie, gwizd. Okolice pompy vacum
    Utworzone przez Alfredo w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-10-2013, 20:42
  4. [145] skręcanie kołami piszczenie
    Utworzone przez daniello22 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-12-2010, 02:03
  5. [145] Piszczenie pompy wspomagania na pełnym skręcie
    Utworzone przez alfa145kubarado w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 27-08-2010, 15:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory