Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Brak ciepłego nawiewu i skok temperatury w kilka sekund do 130 stopni

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Wałbrzych
    Auto
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTD 150 KM Sedan 2006 r.
    Postów
    6

    Domyślnie Brak ciepłego nawiewu i skok temperatury w kilka sekund do 130 stopni

    Witam! Bardzo proszę o poradę.

    Podczas powrotu z pracy nagle przestało lecieć ciepłe powietrze z nawiewów. Postanowiłem jeszcze raz go odpalić , i przez chwile leciało ciepłe , jednak po chwili tylko zimne . Po ok. 5 kilometrach w mniej niż minutę na wskazówce od temp. wody w silniku wzrosła z 90 stopni do 130 . Natychmiast zjechałem , wyłączyłem silnik , odczekałem chwilę odpaliłem , dalej 130 na wskazówce. Odczekałem ok. dwie minuty po czym temperatura już pozostała na 90 stopniach aż do powrotu do domu ok. 10 km.
    Proszę o pomoc co to może być? Czy to pompa wody ? jak ewentualnie wyeliminować poszczególne usterki żeby nie wymieniać wszystkiego co możliwe.

    Dodatkowo dwa tygodnie temu wymieniłem termostat ponieważ silnik sie nie dogrzewał , po wymianie wszystko było idealnie aż do teraz. Zauważyłem także że w tym samym dniu zaczął zawieszać mi się tempostat ( czasem działa a czasem nie ).

    Alfa 159, 1.9JTDM 150 KM, 194 000 przebiegu, wg. książki serw. rozrząd oraz pompa wody wymieniona przy 125 000 .

    Proszę o pomoc! Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    .
    Postów
    1,281

    Domyślnie

    Sprawdź czy płyn wraca do zbiorniczka wyrównawczego, i czy przewody gumowe są twarde.

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar AirAjti
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Była 159 Berlina 2.4JTDm '06... aktualnie Tipo 1.4T-Jet z fabrycznym nadtlenkiem gazu
    Postów
    2,439

    Domyślnie

    1) Sprawdzić stan płynu w zbiorniczku. Temperatura skacze jak jest go zdecydowanie za mało.
    2) Słyszałem o przypadkach, że ośka od pompy wody się kręci, ale jest wyrobiona i mechanizm pompujący stoi... pytanie czy jest możliwe, że zdarzyło Ci się kupić gó**o, które od razu się zepsuło.
    3) Ktoś źle podłączył przewody.
    4) Uszkodzony termostat... sprawdz po odpaleniu z zimnego czy chlodnica sie nagrzewa... i sprawdz co sie stanie jak na postoju auto osiagnie 90 stopni (wg wskazowek)... generalnie pokombinuj
    Powyższy post został napisany przeze mnie i każde słowo dokładnie przemyślałem- jeśli czujesz się obrażony to znaczy, że albo nie rozumiesz co napisałem, albo osiągnąłem swój cel


    "We have to love Alfa, it's the law!" - Richard "Hamster" Hammond

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Węgorz
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Skoczów
    Auto
    Ibiza TDI i AR 159 SW 1.9 16V 2007
    Postów
    426

    Domyślnie

    Cytat Napisał AirAjti Zobacz post
    1) Sprawdzić stan płynu w zbiorniczku. Temperatura skacze jak jest go zdecydowanie za mało.
    2) Słyszałem o przypadkach, że ośka od pompy wody się kręci, ale jest wyrobiona i mechanizm pompujący stoi... pytanie czy jest możliwe, że zdarzyło Ci się kupić gó**o, które od razu się zepsuło.
    3) Ktoś źle podłączył przewody.
    4) Uszkodzony termostat... sprawdz po odpaleniu z zimnego czy chlodnica sie nagrzewa... i sprawdz co sie stanie jak na postoju auto osiagnie 90 stopni (wg wskazowek)... generalnie pokombinuj
    Ad 1, To podstawa.
    Ad 2, Kręcąca się ośka pompy kiedy wirnik stał , miała miejsce m.in. u mnie. Nie działało ogrzewanie i temperatura latała powyżej 90*C. W tym wszystkim nie pasuje mi tylko fakt, że w pewnym momencie temp ustabilizowała się na poziomie 90 st.C co bardziej wskazywałoby na zawieszający się i odwieszający termostat czyli Ad.4. Jeśli po wyjęciu termostatu i teście w gorącej wodzie okaże się ,że działa ok., patrz pkt. 3 .

    Oczywiście,kiedy rozwiążesz problem, napisz co nim było.Pozdrawiam.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar paweltbu
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    TBU
    Auto
    MiTo 1.4 TB MA/Mazda 3 2019
    Postów
    1,418

    Domyślnie

    Zapowietrzony układ, uszczelka pod głowicą + wszystko powyżej

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,772

    Domyślnie

    Cytat Napisał ruciak1989 Zobacz post
    194 000 przebiegu, wg. książki serw. rozrząd oraz pompa wody wymieniona przy 125 000
    Czas najwyższy na kolejną wymianę rozrządu. Być może pompa wody odmawia już posłuszeństwa. Aftermarketowe części zamienne bywają podłej jakości.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Wałbrzych
    Auto
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTD 150 KM Sedan 2006 r.
    Postów
    6

    Domyślnie

    A wiec dzisiaj przy dziennym swietle zauwazylem ze nie mam wogole plynu chlodniczego, 2 tygodnie temu przy wymienie termostatu byl dolewany do odpowiedniego poziomu poniewaz mechanik powiedzial ze wyplynal mu przy wymianie.
    Nalotu pod nakretka zadnego nie ma , olej jest czarny tak jak powinien byc. W komorze pod maska widac zalegajacy plyn chlodniczy . Czy ktos orientuje sie co to moze byc ?? Prosze o dalsze podpowiedzi...

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar klimek
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Orzesze
    Auto
    AR 147 1.9 jtd 16v
    Postów
    56

    Domyślnie

    A samochód jeździ normalnie? Tzn: zadnego dymu sprawdź poziom oleju na bagnecie. Według mnie wyglada to na głowicę:/ wiec lepiej szukaj mechanika bo jesli temp doszła do130'c mogło ja powyginac bo to aluminium. Sprawdź również czy niemasz jakiegoś wycieku z pompy lub na chłodnicy. Na twoim miejscu sprawdzał bym to tak.
    1- wlal bym wode do zbiorniczka i na odpalonym samochodzie trzymal bym węże od chlodnicy sprawdzajac czy wgl sie nagrzewaja przy 90'c znow sprawdzic czy termostat dziala (mógł sie zablokować)
    2-sprawdzic czy samochód nie dymi na bialo
    3- jeśli 1 i 2 działają poprawnie to sprawdzic czy woda wraca do zbiorniczka i tak po chwili odkręcić zbiornik czy nie zrobilo sie ciśnienie i czy nie lecą banki powietrza. jezeli jest ok to
    4-sprawdzic czy niema gdzieś wycieku ( okolice pompy wody, okolice głowicy, chlodnica)
    5- jeżeli nadal wszystko ok to moze wystarczy poprostu odpowietrzyc uklad chłodzenia

    tylko martwie się tą temp co doszła do 130'C bo mogło narobic szkód.

    Bo mialem podobne objawy są nawet opisane w moim temacie który założyłem w tamtym roku tylko ze u mnie poszla głowica:/

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,772

    Domyślnie

    Cytat Napisał ruciak1989 Zobacz post
    W komorze pod maska widac zalegajacy plyn chlodniczy
    Zrób fotkę. Wygląda na to, że mechanik sknocił robotę i być może niechlujnie poskręcał przewody.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar raven17a
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Żyrardów
    Auto
    146 1.9JTD
    Postów
    150

    Domyślnie

    Pany straszycie go. Najpierw się dowiedz gdzie ten płyn zniknął. Może po prostu któraś rura miała słabo skręconą opaskę po wymianie termostatu?

Podobne wątki

  1. Brak ciepłego nawiewu
    Utworzone przez Tim45 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-09-2015, 08:05
  2. Brak ciepłego nawiewu
    Utworzone przez goffer2 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-02-2014, 19:42
  3. Zupełny brak ciepłego nawiewu.
    Utworzone przez Biedronsky w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-08-2012, 17:21
  4. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-04-2011, 22:28
  5. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-07-2010, 12:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory