Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Temat: S.O.S. 1.9 JTD 150 KM mUł do 3000 obrotów

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar kubacik
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Olkusz
    Auto
    Jest 156 JTD 16 V SW i 2.5 V6 SW była Berlina 156 2.5 V6
    Postów
    235

    Domyślnie S.O.S. 1.9 JTD 150 KM mUł do 3000 obrotów

    Witam
    Troszkę mi focha strzela mój traktor ostatnio.
    Zachciało mi się czyścić EGR. Zanim do tego doszło to żona, która na co dzień jeździ tym samochodem wspomniała, że ze 2 razy nie mogła wyjechać z parkingu cytat: bo naciskała gaz a samochód nie chciał jechać, ale po chwili się zebrał i ruszył i jechał już normalnie- koniec cytatu. Wiec z mechanikiem stwierdziliśmy, że wyczyści się EGR i będzie dobrze, tym bardziej, że objaw nie jest stały to nie ma paniki. O dziwo po wyczyszczeniu EGRa się pogorszyło bo już za każdym razem szczególnie na zimno nie mogł wejść na obroty a od 2 tys. dostawał silnego kopa. Przy braku mocy oczywiście kopcił. Więc następną oczywistą rzeczą było odpięcia przepływki. Wyczuwalna była lekka poprawa, ale nic istotnego. Więc bach jest funkel nówka nie śmigana bosch identyczna jak stara i zgodna z katalogiem choć można było kupić inny model boscha taniej który miał być zamiennikiem nowszym. I co to samo. po rozruchu 30-40 sekund pracuje równo potem szarpie mocno kopci a z pod osłony silnika widać też uchodzące spaliny, a jak się nagrzeje to przestaje szarpać i kopcić ale dalej jest słaby na dole. Podczas jazdy zapalił się check i go to dealer.W trybie awaryjnym jechała równo bez kopcenia i oczywiście z obniżoną mocą. dealer (znajomy z bardzo dobrym obawiam się, że nawet fabrycznym AR sprzętem diagnostycznym) stwierdził błąd czujnika powietrza (lub coś podobnego) i powiedział zaślepić EGRa uszczelnić wydech i jak nie pomoże to szukać dalej. po skasowaniu błędu przez jakiś czas jechała normalnie z wyczówalnym słąbym dołem do 2000 obr, który stopniowo rozjechał się do 2700 obr. Więc EGR wyczyszczony i zaślepiony. Dalej brak poprawy. Padło na zawór overboost. wymieniony na nowy. Brak poprawy. Pomimo uszczelnienia tego co na wydechu miało puszczać dalej spaliny uchodzą gdzieś z pod okolicy kolektora wydechowego, turbiny lub początku wydechu. Wyczyszczony czujnik ciśnienia w dolocie. I nic dalej mół ale juz do 2700 obr. i do tego mocno kopcący. Mechanik w swym geniuszu odpiął nową przepływkę bez wykręcania i poprawa. Oczywiście lekko kopci, ale jedzie i to całkiem przyzwoicie. Niemiałbym nic przeciwko by tak jeździła naprawiona. Pytanie co robić dalej? Czy przyczyną może być, że nowa przepływka jest uszkodzona? ile przepływek trzeba wymienić by mieć pewność, że to nie przepływka Może szukać czegoś innego? Uszkodzenie wiązki od przepływomierza, uszkodzone wtryskiwacze? Zawsze tankuję na Shell.
    Proszę o pomoc bo już mi smutno się robi
    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar rafal_n5
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR147 1.9jtd16v, AR 159 1.9jtdm 8v
    Postów
    866

    Domyślnie

    bardzo pomocne byłoby jakbyś podał kod błędu.Fabrycznie nie było uszczelek miedzy turbinę a katalizator i miedzy kolektor wydechowy a turbinę.Ale można je zastosować z silnika 2.4 i pasują. Warto to wyeliminować bo jeżeli nieszczelność jest miedzy kolektorem a turbina to część energii spalin ucieka i turbina może nie działać tak efektywnie,ale czy to ma aż taki duży wpływ to nie wiem.Ściągnij osłony wydechu będzie widać czarne ślady przy nieszczelności

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    EGR zaślepiłeś całkowicie, czy częściowo blaszką z otworami? Przyczyny szukaj w kiepsko działającej turbinie. Może masz zapieczone kierownice zmiennej geometrii? Nieszczelność kolektora wydechowego i puszczanie spalin bokiem jest niedopuszczalne. tu sobie poczytaj:
    http://www.forum.alfaholicy.org/147_...ym_zrobic.html
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  4. #4
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar kubacik
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Olkusz
    Auto
    Jest 156 JTD 16 V SW i 2.5 V6 SW była Berlina 156 2.5 V6
    Postów
    235

    Domyślnie

    Witam
    Dzięki za odpowiedź.
    EGRa zaślepiliśmy blaszką z otworami taką jak trzeba.
    Turbina była wyciągana i pierścień chodzi bez oporu. Bez luzów czy wycieku oleju. Znaczy sie sprawna ma być.
    Poszukiwania dziury w wydechu na dzień dzisiejszy trwają nadal.
    Kodu błędu nie pamiętam, za co szczerze żałuję i na przyszłość obiecuję poprawę, a jako pokutę ustaliłem termin na serwisie w ASO na 16.03 tak na wszelki wypadek ((( .
    Co by tu jeszcze? W przeciwieństwie do tego co opisują koledzy w linku od Maćka najgorzej jedzie się na 1 i 2 a jak się już rozpędzę i trzymam obroty powyżej 2.500 to da się jechać (przydałoby się podtrzymanie turbo jak w rajdówce). Mam wrażenie, że najgorzej jest dopuki nie rozkręci sie turbina bo nawet przy zmianie biegu na opadających obrotach jak się juz rozpędzę do 3 po ponownym wciśnięciu pedału przyspieszenia auto się zbiera (jak jest jeszcze ciśnienie w dolocie). Najgorzej ruszyć bo dojście do 2000- 2500 obrotów aby móc puścić sprzęgło trwa kilka sekund. jak ruszam z niższych obrotów to wogóle taka padaka, że czerwone autobusy i rowerzyści uciekają mi na światłach.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez kubacik ; 10-03-2010 o 21:23

  5. #5
    Alfa_147
    Gość

    Domyślnie

    Witam,

    jestem tu nowa i całkiem nieobeznana. Szukam jednak jakiś podpowiedzi w sprawie mojego mulącego się autka. Od kilku dni objawy takie same jak pisze kubacik: a więc silnik nie ma mocy do 2-2,5 tys. obrotów, na 1 i 2 biegu..później jest dobrze..Auto nie kopci..nie palą się żadne kontrolki.
    Wczoraj podłączyłam auto do komputera i wyskoczył błąd: ZAWÓR EGR - ZABLOKOWANY (niestety bez możliwości konsultacji z mechanikiem). Czy można to jakoś odblokować, czy konieczne będzie kupno nowego zaworu? Zanim pójdę do mechanika pytam tutaj, bo mam pecha i zawsze mnie naciągają.

    Z góry dzięki za podpowiedzi
    Pozdrawiam

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar rafal_n5
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR147 1.9jtd16v, AR 159 1.9jtdm 8v
    Postów
    866

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alfa_147 Zobacz post
    Witam,

    jestem tu nowa i całkiem nieobeznana. Szukam jednak jakiś podpowiedzi w sprawie mojego mulącego się autka. Od kilku dni objawy takie same jak pisze kubacik: a więc silnik nie ma mocy do 2-2,5 tys. obrotów, na 1 i 2 biegu..później jest dobrze..Auto nie kopci..nie palą się żadne kontrolki.
    Wczoraj podłączyłam auto do komputera i wyskoczył błąd: ZAWÓR EGR - ZABLOKOWANY (niestety bez możliwości konsultacji z mechanikiem). Czy można to jakoś odblokować, czy konieczne będzie kupno nowego zaworu? Zanim pójdę do mechanika pytam tutaj, bo mam pecha i zawsze mnie naciągają.

    Z góry dzięki za podpowiedzi
    Pozdrawiam
    czyszczenie zaworu powinno pomóc,można go przy okazji częściowo zaslepic
    http://www.forum.alfaholicy.org/zrob..._poradnik.html

  7. #7
    Alfa_147
    Gość

    Domyślnie

    dzięki wielkie za szybką odpowiedź.

    jeszcze jedno pytanie..czy jeśli pojadę w trasę ok 500 km bez czyszczenia tego zaworu to może się on mechanicznie uszkodzić? albo spowodować uszkodzenia innych elementów?

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar rafal_n5
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR147 1.9jtd16v, AR 159 1.9jtdm 8v
    Postów
    866

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alfa_147 Zobacz post
    dzięki wielkie za szybką odpowiedź.

    jeszcze jedno pytanie..czy jeśli pojadę w trasę ok 500 km bez czyszczenia tego zaworu to może się on mechanicznie uszkodzić? albo spowodować uszkodzenia innych elementów?
    na pewno nie jest to zdrowe dla silnika.Wydaje mi się ze jeżeli zawór jest cały czas otworzony to turbina próbuje uzyskać wymagane ciśnienie a przez EGR ono ucieka przez co turbina może pracować na wysokich obrotach co jest dla niej szkodliwe

  9. #9
    Alfa_147
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal_n5 Zobacz post
    na pewno nie jest to zdrowe dla silnika.Wydaje mi się ze jeżeli zawór jest cały czas otworzony to turbina próbuje uzyskać wymagane ciśnienie a przez EGR ono ucieka przez co turbina może pracować na wysokich obrotach co jest dla niej szkodliwe
    w takim razie będę musiała oddać auto w obce ręce..
    czy możesz jeszcze napisać ile powinno kosztować wyczyszczenie zaworu i ewentualne zaślepienie, które radziłeś? mechanik powiedział mi, że jeśli tylko na czyszczeniu się skończy to zapłacę jakieś 400 zł..

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar rafal_n5
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR147 1.9jtd16v, AR 159 1.9jtdm 8v
    Postów
    866

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alfa_147 Zobacz post
    w takim razie będę musiała oddać auto w obce ręce..
    czy możesz jeszcze napisać ile powinno kosztować wyczyszczenie zaworu i ewentualne zaślepienie, które radziłeś? mechanik powiedział mi, że jeśli tylko na czyszczeniu się skończy to zapłacę jakieś 400 zł..
    ta cena to chyba w aso

Podobne wątki

  1. Check engine przy 3000 obrotów
    Utworzone przez Miraq w dziale GT
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-03-2015, 19:42
  2. [159] Nagły skok obrotów od ok. 3000
    Utworzone przez KrisB w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 07-10-2012, 15:24
  3. 1.8 TS Głośna praca silnika powyżej 3000 obrotów
    Utworzone przez RedMax w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-04-2012, 08:55
  4. Silnik waryjuje powyżej 3000 obrotów
    Utworzone przez eclipse0705 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-04-2011, 19:41
  5. 3000 obrotów i zgasłą !!
    Utworzone przez Pisiordini w dziale 156
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 07-03-2011, 21:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory