Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Temat: Alfa 159 - kontrolka oleju

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    4

    Domyślnie Alfa 159 - kontrolka oleju

    Witam serdecznie,
    wczoraj jechałem na obwodnicy (trochę dłuższy dystans, 6 bieg ~150km/h) i po zjezdzie z obwodnicy wyświetliła się kontrolka "change engine oil". Olej i filtr wymieniałem niecałe pół roku temu i 4 tys. km. Dodam że rzadko ostatnio używam Alfy - do pracy jeżdzę autem służbowym a Alforka jest odpalana praktycznie 1/2 na tydzień, jednak staram się nie jeździć nią bardzo krótkich dystansów. O co może chodzić z tym olejem czy rzeczywiście tak szybko do wymiany czy może chodzić np. o filtr cząsteczek stałych - DPD (przebieg +180 tys. km).
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar .Andrzej.
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    do zabawy: Alfa Romeo Gtv 1.9 JTDm, na co dzień: duże z V6 i RWD
    Postów
    678

    Domyślnie

    nie skasowana inspekcja. Dlatego wywala komunikat że musisz zmienić olej. Albo ASO, albo samemu zrób przez np FES

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar Arturek
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm , kiedyś była AR 156 2.0TS a jeszcze wcześniej TIPO 2.0ie 16V
    Postów
    591

    Domyślnie

    Skasowanie inspekcji nie na wiele się zda jeżeli zbyt często wypalany jest filterek DPF

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar .Andrzej.
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    do zabawy: Alfa Romeo Gtv 1.9 JTDm, na co dzień: duże z V6 i RWD
    Postów
    678

    Domyślnie

    no tak, zapomniałem że niektórzy się z tym męczą

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar Arturek
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm , kiedyś była AR 156 2.0TS a jeszcze wcześniej TIPO 2.0ie 16V
    Postów
    591

    Domyślnie

    Cytat Napisał .Andrzej. Zobacz post
    no tak, zapomniałem że niektórzy się z tym męczą
    Dokładnie np. olej wymieniony, inspekcja wyzerowana i wystarczy w ciągu np. 2000 km przejechanych z dziesięć wypaleń nawet nie ukończonych i komputer uznaje , że olej jest już rozrzedzony i wywala komunikat o wymianie

  6. #6
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturek Zobacz post
    Dokładnie np. olej wymieniony, inspekcja wyzerowana i wystarczy w ciągu np. 2000 km przejechanych z dziesięć wypaleń nawet nie ukończonych i komputer uznaje , że olej jest już rozrzedzony i wywala komunikat o wymianie
    Dziękuje za odpowiedzi, jednak jako że jestem raczej słabo obeznany w mechanice samochodowej, poprosiłbym o bardziej laickie wytłumaczenie problemu, ewentualnie jakiś link do jego rozwiązanie. Co to znaczy 10 wypaleń nawet nie ukończonych oraz wyzerowana inspekcja?

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,772

    Domyślnie

    Masz FES/MES z kablem ELM?
    Bez tego sam nic nie sprawdzisz. Ew. napisz skąd jesteś to może będzie w okolicy ktoś, kto to zdiagnozuje.

    Cytat Napisał Arturek Zobacz post
    Dokładnie np. olej wymieniony, inspekcja wyzerowana i wystarczy w ciągu np. 2000 km przejechanych z dziesięć wypaleń nawet nie ukończonych i komputer uznaje , że olej jest już rozrzedzony i wywala komunikat o wymianie
    Z chęcią poznam wytłumaczenie tej sytuacji. Nie spotkałem się z tym wcześniej.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Masz FES/MES z kablem ELM?
    Bez tego sam nic nie sprawdzisz. Ew. napisz skąd jesteś to może będzie w okolicy ktoś, kto to zdiagnozuje.
    Jestem z trójmiasta a dokładniej z Gdańska

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar Arturek
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm , kiedyś była AR 156 2.0TS a jeszcze wcześniej TIPO 2.0ie 16V
    Postów
    591

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Z chęcią poznam wytłumaczenie tej sytuacji. Nie spotkałem się z tym wcześniej.
    No nie rozluźniaj mnie nie wiesz o tym , że każde wypalenie filtra DPF powoduje przedostanie się pewnej ilości oleju napędowego do miski olejowej


    Cytat Napisał Lentas Zobacz post
    bardziej laickie wytłumaczenie problemu
    Jeżeli Alfa jeździ na jakimś oleju silnikowym i nie jest to olej strikte do DPF-u t/z niskopopiołowy to zakitujesz filtr DPF. Taki DPF będzie się częściej wypalał a co za tym idzie rozrzedzał olej silnikowy. Najlepiej zaopatrz się w program na laptopa FES lub MES oraz kabelek połączeniowy dostępny np. na Allegro za kilkadziesiąt zł. i wszystko sobie sprawdzisz samodzielnie np. w procentach zapchanie filtra DPF, będziesz mógł skasować inspekcję olejową oraz wykonać wiele innych przydatnych rzeczy

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar AirAjti
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Była 159 Berlina 2.4JTDm '06... aktualnie Tipo 1.4T-Jet z fabrycznym nadtlenkiem gazu
    Postów
    2,439

    Domyślnie

    Inspekcja olejowa tylko i wyłącznie do wyzerowania.
    DPF przy okazji podpięcia do komputera sprawdź, ale na bank nie chodzi o filtr. Jakby się coś z filtrem działo to miałbyś kosmiczne spalanie i najpewniej błąd na desce.

    Niestety, nie słyszałem chyba jeszcze o mechaniku, który po wymianie oleju wyzerowałby inspekcje olejową... nawet w ASO się to zdarza

    Ktoś z forum na pewno za czteropak Ci to zrobi.
    Powyższy post został napisany przeze mnie i każde słowo dokładnie przemyślałem- jeśli czujesz się obrażony to znaczy, że albo nie rozumiesz co napisałem, albo osiągnąłem swój cel


    "We have to love Alfa, it's the law!" - Richard "Hamster" Hammond

Podobne wątki

  1. [MiTo] Twinair 105 - Kontrolka oleju i silnika i poziom oleju na bagnecie.
    Utworzone przez PanPe w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-08-2014, 01:44
  2. [145] Kontrolka oleju
    Utworzone przez Misiek145ts w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-01-2010, 14:55
  3. alfa 155 kontrolka oleju
    Utworzone przez salatin w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 03-12-2007, 23:39
  4. alfa 155 kontrolka oleju
    Utworzone przez salatin w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28-11-2007, 10:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory