Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Temat: Pisk przy wkręcaniu się na obroty

  1. #1
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Randall
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    159 1.9JTDm 16v
    Postów
    460

    Domyślnie Pisk przy wkręcaniu się na obroty

    Witam, z dnia na dzień pojawił się okropny pisk podczas wchodzenia na obroty. Film prezentuje problem:

    http://www.youtube.com/watch?v=Xm4LvHnwk8k

    Prawdopodobnie będzie to pasek alternatora. Pisk nie występuje podczas odpalania samochodu. Samochód pali normalnie, nie ma żadnych problemów. Piszczy głownie po naciśnięciu mocno pedału gazu, głównie piszczy w zakresie obrotów od 1500 do 3000, powyżej zdaje się ustępować. Tak samo piszczy na rozgrzanym silniku jak i na zimnym. Ponieważ musze koniecznie naprawić to przed piątkiem, bardzo proszę o potwierdzenie czy rzeczywiście będzie to ten pasek.

    Prosiłbym także o porady, czy operacja zmiany tego paska jest jakaś wybitnie skomplikowana czy powinienem sobie dać rade w garażu? Na co zwrócić uwagę? Na co uważać? Pasek kupie jak najszybciej, pierwszy lepszy jaki będzie dostępny. Może operacja nie jest szalenie droga do przeprowadzenia w ASO?
    Ostatnio edytowane przez Randall ; 01-05-2013 o 21:53

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Obawiam się, że to nie pasek. Przejrzyj poniższy link:
    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...dechowego.html
    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...ania_gazu.html
    U mnie ten dźwięk (praktycznie identyczny) to był dźwięk uciekającego z kieszeni kolejnego tysiąca na naprawę urwanej szpilki.

  3. #3
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Randall
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    159 1.9JTDm 16v
    Postów
    460

    Domyślnie

    Faktycznie po przestudiowaniu linków to może być szpilka. Zrobiłem też test, wyłączyłem wszystkie elektryczne urządzania. Później jednocześnie włączyłem sprężarkę klimy, swiatła, także długie, oraz ogrzewanie tylnej szyby, dźwięk mocno się wtedy nasilił. Jutro zrzucę pasek i zobaczę czy bez niego też jest ten dźwięk. Można wzrokowo jakoś to stwierdzić, że taka szpilka jest urwana? Czego powinienem szukać?

    aktualizacja:

    - Jak widać na filmiku - płyn chłodniczy wydaje się być zanieczyszczony. W rzeczywistości nie wygląda to tak źle jak na filmiku. W świetle na żywo płyn jest zielony, jednak ewidentnie ciemniejszy niż był na początku.

    - Nie widać jednak wewnątrz zbiorniczka płynu oleju.

    - Na zbiorniczku pojawił się biały osad.

    - Przypomniało mi się także, że jakiś tydzień temu dolewałem płynu chłodniczego, Oznacza to, że był ubytek. Częściowo też przyczyniło się to do pojawienia się osadu na zbiorniczku, gdyż mocno go wtedy płynem oblałem.

    - Po odkręceniu korka tajfun, ciśnienie wewnątrz bardzo duże.

    Nie mam jakiejś wybitnej wiedzy na temat mechaniki pojazdowej, dlatego przepraszam jeżeli gdzieś palnąłem głupotę, ale objawy te mogą wskazywać także na wydmuchaną uszczelkę pod głowicą. Czy nieszczelność tej uszczelki też mogła by powodować takie piski? Czy urwana szpilka także może spowodować takie objawy w układzie chłodzenia?

    aktualizacja 2: po oględzinach pod kątem wymienionych możliwości wszystko wskazuję na uszczelkę głowicy. Szpilka przy okazji też może być urwana. Bez mechanika jednak się nie obejdzie, trzeba będzie zdjąć głowicę. Będziemy walczyć, ale to już po weekendzie majowym.
    Ostatnio edytowane przez Randall ; 02-05-2013 o 08:22

  4. #4
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Zarówno wydmuchana uszczelka pod głowicą jak i urwana szpilka to mogą być konsekwencje przegrzania silnika. Z jakiego powodu jest to przegrzanie - to trzeba sprawdzić. Masz DPF? Często się wypala? Robiłeś coś z klapami wirowymi? Temperatura na wskaźniku jest ok? Nie masz problemu z ogrzewaniem?
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 02-05-2013 o 11:51

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Randall
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    159 1.9JTDm 16v
    Postów
    460

    Domyślnie

    DPFu nie ma, auto jest czipowane. Klapy wirowe są zablokowane i w przyszłym miesiącu miałem je wywalić. Kolektor jest aluminiowy Pierburga. Sterowanie leży sobie obok a klapy nie są sterowane. Może być tam na klapach nieszczelność, gdyż wychodzi spod nich lekko olej (albo cokolwiek to czarne jest) Czy to mogło być przyczyną? Może to tamtędy uchodzi powietrze i stąd ten gwizd? Temperatura jest OK, ładnie trzyma 90 stopni. Z ogrzewaniem nie ma problemu. w okolicach grudnia wymieniany był termostat. Oryginalny Behr nie utrzymywał temp. 90 stopni, silnik słabo się nagrzewał. Po wymianie na termostat Wahlera wszystko było ok, trzyma 90st.

  6. #6
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Jeśli w kolektorze dolotowym są nieszczelności to wtedy w cylindrze masz za mało powietrza, za dużą temperaturę i z wydechu będzie sporo dymu przy bucie w podłodze. Jeśli dodatkowo auto jest chipowane to warto przyjrzeć się jak mocny jest program, jak wyglądają temperatury. Uwagę trzeba też poświęcić pompie wody - czy była wymieniana oraz czy działa prawidłowo? Znam jedną 159, w której niewymieniona pompa wody (przy wymianie rozrządu) spowodowała właśnie przegrzanie silnika i wydmuchaną uszczelkę.

    BTW z kolektora dolotowego powietrze cicho syczy, a nie gwiżdże. Ten dźwięk jest na tyle charakterystyczny, że na 99% pochodzi z przedmuchów pod kolektorem wydechowym.
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 02-05-2013 o 13:01

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał Randall Zobacz post
    Witam, z dnia na dzień pojawił się okropny pisk podczas wchodzenia na obroty. Film prezentuje problem:

    http://www.youtube.com/watch?v=Xm4LvHnwk8k

    Prawdopodobnie będzie to pasek alternatora. Pisk nie występuje podczas odpalania samochodu. Samochód pali normalnie, nie ma żadnych problemów. Piszczy głownie po naciśnięciu mocno pedału gazu, głównie piszczy w zakresie obrotów od 1500 do 3000, powyżej zdaje się ustępować. Tak samo piszczy na rozgrzanym silniku jak i na zimnym. Ponieważ musze koniecznie naprawić to przed piątkiem, bardzo proszę o potwierdzenie czy rzeczywiście będzie to ten pasek.
    Generalnie mega dziwny odgłos - z nagrania wynika, że chyba będzie to pasek wielorowkowy, aczkolwiek może też być to odgłos przedmuchu na kolektorze wydechowym - obejrzyj czy w okolicy kolektora wydechowego (od przodu silnika) nie ma czarnego okopcenia... Jeżeli to kolektor - to tak na oko z 1000 PLN wyłożysz na naprawę.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Randall
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    159 1.9JTDm 16v
    Postów
    460

    Domyślnie

    Jest w jednym miejscu tak jakby okopcenie, nieduże, z przodu na metalowej części silnika tak jakby między jego dwiema częściami. Może zdążę zrobić jeszcze zdjęcia. Czy uszkodzona pompa może być przyczyną zmieszania się oleju z płynem chłodzącym?

    - - - Updated - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	H2250009.jpg
Wyświetleń:	215
Rozmiar:	108.8 KB
ID:	94590Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	H2250008.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	99.4 KB
ID:	94591Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	H2250007.jpg
Wyświetleń:	343
Rozmiar:	99.9 KB
ID:	94592Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	H2250006.jpg
Wyświetleń:	322
Rozmiar:	113.7 KB
ID:	94593

    Oto wspomniane okopcenie. Jest z przodu, czy tam gdzie być powinno, nie wiem.

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,784

    Domyślnie

    jahu napisz w końcu, w którym serwisie robisz?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał Randall Zobacz post
    Czy uszkodzona pompa może być przyczyną zmieszania się oleju z płynem chłodzącym?
    Uszkodzona pompa jest przyczyną zbyt dużej temperatury w głowicy (podobnie jak np. nieotwierający się termostat), co w konsekwencji może spowodować awarię uszczelki pod głowicą lub w ostateczności pęknięcie głowicy. Urwana szpilka to też może być efekt zbyt wysokiej temperatury (była o tym dyskusja w wątkach, które przytoczyłem wyżej). Dla każdego diesla wysoka temperatura jest bardzo groźna.

    Zerknę później do mojego silnika, ale wydaje się, że to okopcenie ze zdjęć zaczyna się przy kolektorze wydechowym? Czy dobrze widzę?


    Cytat Napisał magil Zobacz post
    jahu napisz w końcu, w którym serwisie robisz?
    Irbis, poszło PW. Ale nie pracuję tam, jeśli o to było pytanie.

Podobne wątki

  1. Pisk przy domykaniu drzwi
    Utworzone przez Mikas89 w dziale Kosmetyka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-08-2015, 11:15
  2. pisk przy otwieraniu szyb tył
    Utworzone przez 1mmaattii w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-07-2015, 18:56
  3. świst rolki przy wkręcaniu się na obroty
    Utworzone przez kaczo w dziale 166
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 06-08-2010, 07:31
  4. [146] Pisk przy gwałtownym przyspieszaniu.
    Utworzone przez mnemesis w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-06-2009, 14:58
  5. [156] pisk przy rozruchu
    Utworzone przez Szef w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 14-12-2008, 09:05

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory