Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Dziwne zachowanie lewarka zmieny biegów

  1. #1
    pasti
    Gość

    Domyślnie Dziwne zachowanie lewarka zmieny biegów

    Witam
    Od jekiś 2 tygodni lewarek zmiany biegów zaczał się "dziwnie zachowywać"
    To znaczy zapewne nie chodzi o sam lewarek tylko chyba o cięgła (o to co go łączy ze skrzynią), ale tutaj proszę was o opinię, a mianowicie:
    Wiadomo, że mają luz, chąc wrzucić jedynkę lewarek musimy pchnąć w lewo a następnie do przodu, chcąc wrzucić np 6 to w prawo i do dołu. Mój problem polega na tym, że jak pchniemy go w lewo to już zostaje w takiej pozycji- nie odbija do środka, jak pchąć w prawo to również zastaje w takiej pozycji, nie odsprężynowuje do pozycji neutralnej.
    Oczywiście będąc w takiej "lewej", bądź "prawej" pozycji auto jest na luzie gdyż nie zapieliśmy biegu (do przodu, lub do tyłu). Stan ten wyraźnie się pogłębia w cieplejsze dni oraz po przejechaniu kilku kilomentów. Caraz bardziej mnie to denerwuje.
    Nie sądzę, żęby to było coś ze skrzynią, tylko z cięgnami albo jak to tam się nazywa, albo z czymś innym, ale to nie ja jestem ekspertem.
    Moje pytanie brzmi czy jest to poważna usterka (wymagająca dużego nakładu pracu = kosztów) i jak sądzicie ile powinna kosztować naprawa

    dzieki za odpowiedzi

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar żuwik
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    166 2,4 JTD CF2 '00 ` ` ` ` ` ` ` ` ` 166 3,0 V6 CF3 '03
    Postów
    925

    Domyślnie

    Wsadź rękę na wybierak i spróbuj ręcznie nim poruszać góra-dół. Powinieneś wyczuć, czy to wina linek (99%) czy zatarcia wybieraka (0,01%). Jak linka - odpinasz "kulkę" z wybieraka i aplikujesz płyn hamulcowy dla rozruszania, po jakimś czasie, jak sytuacja wróci do normy - dość gęsty smar (wazelina, ŁT).

    Będzie dobrze

  3. #3
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Amadi
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Skaryszew
    Auto
    AR 147 FL 2005R 1.9 JTD 115KM
    Postów
    139

    Domyślnie

    Miałem identyczny problem. Pod aku jest walek wchodzący w skrzynie sterowany przez 2 linki które dalej idą do lewarka zmiany biegów. Jak wyjmiesz aku to widać że jest on osadzony na 2 tulejkach które z czasem się wycierają. Ja wymieniłem tulejki (koszt koło 10-15zl za 2 szt, nie pamiętam dokładnie). Ale dodatkowo musiaałem wyjać ten pręt który chodzi w tych tulejkach i wyczyścić go papierem ściernym 2000. Później wszystko nasmarowałem smarem i złożyłem. Problem ustąpił. Dodam że starałem się wyczyścić bolec bez wymiany tulejek jednak problem nadal występował. Dopiero wymiana tulejek + wyczyszczenie bolca w nich pracującego dało pozytywny skutek. Te tulejki mają taką jakby śliską powłokę od środka i wtedy wszystko gładko pracuje.

    Nie wiem jak u Ciebie ale dla mnie zmienianie biegów z tzw "martwym lewarkiem" było koszmarne, zero frajdy z jazdy jak występował ten problem.

    Czas wymiany to 1-2 godzinki i poradzi sobie z tym każdy.

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar krawat
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 155v6; AR Stelvio Q
    Postów
    1,003

    Domyślnie

    Jest gdzieś do tego manual w "zrób to sam" - zaraz poszukam

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar stopczyk26
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Malczyce
    Auto
    Peugeot 407 3.0 V6 211KM 2005, Peugeot 307 1.4 88KM 2005
    Postów
    473

    Domyślnie

    Witam. Podepnę się pod temat. Mam podobny problem z tym że u mnie jest silnik 2.0TS. Czy rozwiązanie tego problemu będzie takie samo jak w przypadku diesla?

Podobne wątki

  1. [MiTo] Dziwne zachowanie skrzyni biegów. Możliwe uszkodzenie synchronizatora 5 biegu?
    Utworzone przez bloodinnio w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 16-09-2019, 14:32
  2. [GTV] Dziwne zachowanie skrzyni biegów.
    Utworzone przez Keniq w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-06-2015, 20:04
  3. Dziwne zachowanie skrzyni biegów.
    Utworzone przez b0rn20wn w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-11-2013, 23:21
  4. [145] dziwne zachowanie skrzyni biegów
    Utworzone przez nietyx w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-09-2008, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory